Autostrada A1 Lugoj – Deva. Secțiunea „tunelurilor pentru urși” nu va fi gata în 2026 – șeful CNAIR

22 06. 2026
a1 tuneluri umb

„În domeniul rutier, prima ţintă strategică este finalizarea legăturii rapide între Marea Neagră şi Europa Centrală, pe coridorul pan-european 4. Mai avem două verigi de închis pe această axă. Prima este tunelul de la Margina – Holdea, pe autostrada Lugoj – Deva, ultimul tronson care desparte, practic, Banatul de Transilvania pe autostradă şi care, vă spun realist, nu se finalizează anul acesta. A doua şi cea mai grea sunt cele două secţiuni montane ale autostrăzii Sibiu – Piteşti: Boiţa – Cornetu şi Cornetu – Tigveni, pe aproximativ 80 km, cele mai dificile din toată ţara, pe Valea Oltului, cu tuneluri şi o geologie complicată, unde, fără deblocarea acordului de mediu revizuit, finalizarea lucrărilor alunecă spre 2030. Acestea sunt primele uşi la care voi bate, inclusiv direct la Ministerul Mediului, pentru obţinerea acordului revizuit”, a spus Pistol, la audierile din comisiile de transporturi reunite, din Parlament.

De asemenea, pentru anul acesta, prioritatea numărul 1 pentru ministrul desemnat este Autostrada Moldovei (A7), unde cinci loturi au fost mutate pe PNRR de pe componenta de împrumut pe cea de grant, 31 august fiind termenul până la care aceste proiecte pot fi finanţate.

„Prioritatea numărul 1 pentru acest an este Autostrada Moldovei A7. Şi aici vreau să fiu transparent cu dumneavoastră. Cinci loturi au fost mutate de pe componenta de împrumut pe cea de grant, o decizie luată înainte ca eu să preiau acest mandat. Ea a adus o finanţare 100% nerambursabilă, dar şi un termen rigid, 31 august, dincolo de care banii europeni se pierd. Eu moştenesc acest calendar şi mi-l asum. Realist, până la Săbăoani, termenul din august este foarte strâns, iar Săbăoani – Paşcani poate aluneca în 2027. Acolo concentrez resursele şi, în paralel, voi merge la Comisia Europeană pentru a discuta soluţii, inclusiv ca evaluarea să ţină cont de progresul tehnic real al lucrărilor, nu doar de ce poate fi recepţionat la o dată fixă. Obiectivul meu este unul singur: niciun euro pierdut”, a transmis Cristian Pistol, director general al CNAIR.

Viitorul şef de la Transporturi a menţionat că restul axei, până la Siret şi frontiera cu Ucraina, împreună cu Autostrada Unirii (A8), între Târgu Neamţ şi Ungheni, vor fi finanţate prin SAFE, respectiv nouă loturi, peste 220 km.

„A7 şi A8 sunt parte a Coridorului 9 pan-european şi ne leagă atât de Ucraina, cât şi de Republica Moldova. Nu sunt doar autostrăzi, sunt artere de securitate”, a subliniat el.

Autostrada A1 Lugoj – Deva. Tunelul de doi kilometri „prinde viteză”: încă 250 de metri până la prima „luminiță”

Lucrările avansează într-un ritm foarte bun, iar stadiul fizic al întregului proiect a depășit deja 65% pe șantierul dintre Margina și Holdea al A1, cei 9 kilometri care lipsesc pentru a asigura o conexiune completă pe autostradă între Sibiu și vestul Europei, declara luna aceasta secretarul de stat în Transporturi Horațiu Cosma.

La tunelul lung, de aproape 2 kilometri, se lucrează simultan din 8 fronturi de lucru. Pe una dintre galerii au mai rămas de excavat aproximativ 250 de metri, iar pe cealaltă circa 500 de metri. Se avansează în medie cu aproape 10 metri în fiecare zi, mai spunea Cosma.

Primul tunel UMB, pe Autostrada A1 Lugoj – Deva

Pentru construcția tunelurilor de pe secțiunea Margina – Holdea se folosește noua metodă austriacă (NATM), tehnologie utilizată și la construcția tunelurilor de pe Secțiunea 4 (Curtea de Argeș – Tigveni) a Autostrăzii A1 Sibiu – Pitești.

Contractul pentru secțiunea – lipsă din Autostrada A1 Lugoj – Deva are o valoare de 1,82 miliarde lei (fără TVA). După deschiderea circulației pe cei 9,13 km ai secțiunii Margina – Holdea, se va circula continuu pe autostradă, pe o distanță de peste 360 km de la Boița la Nădlac.

Asociația Pro Infrastructură (API) estima încă din august 2024 că acest lot de autostradă are șanse să fie finalizat abia la sfârșit de 2027, în cel mai optimist scenariu. „Nu există presiune contractuală pe UMB pentru finalizare în 2026. Termenul de execuție este 34 de luni, deadline care va începe să curgă din momentul emiterii autorizației de construire pe cei 2,13 kilometri de tuneluri (august 2024 – n.r.)”, spuneau în urmă cu doi ani cei de la API.