Barack Obama, aşteptat pe 26 martie la Bruxelles, la summitul UE-SUA
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2013/12/obama_67099000_60645900.jpg)
Obama se va întâlni cu preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, şi cu preşedintele Comisiei Europene, José Manuel Barroso.
Summitul va reprezenta o ocazie pentru Barack Obama de a răspunde aşteptărilor Uniunii Europene, cu scopul de a restabili încrederea dintre Bruxelles şi Washington, afectată de dezvăluirile privind amploarea programelor de spionaj ale Statelor Unite, a precizat această sursă.
Preşedintele american a anunţat vineri că a decis să limiteze puterile Agenţiei americane Securitate Naţională (NSA), reformând procedura de colectare a datelor telefonice şi renunţând la spionarea liderilor statelor aliate.