Băsescu: Eu voi fi printre cei care merg la vot duminică

Preşedintele suspendat Traian Băsescu a declarat, marţi, că va merge la vot la referendumul din 29 iulie, însă în lipsa mobilizării PDL votul său singular nu are cum să schimbe rezultatul.
Economica.net - mar, 24 iul. 2012, 18:33
Băsescu: Eu voi fi printre cei care merg la vot duminică

„Sigur că voi merge. Eu voi merge, voi fi printre cei care merg la vot. (…) Fiind un singur votant, atâta timp cât nu se mobilizează PDL, nu am cum să schimb”, a spus Băsescu, la TVR 1, întrebat dacă el va merge sau nu la vot.

Preşedintele suspendat a mai spus, răspunzând unei întrebări, că nu face românilor niciun îndemn legat de referendum, iar „fiecare să procedeze conform conştiinţei”.

„Cine vrea să meargă la vot să meargă, cine nu, nu”, a menţionat el, arătând totodată că PDL are motive întemeiate să spună că nu poate asigura securitatea votului.

„Eu nu fac românilor niciun îndemn, fiecare să procedeze conform conştiinţei lui. Nu mă pot opune deciziei care a fost luată cu 89 de voturi contra o abţinere în structura de conducere a PDL. Din punctul meu de vedere, cine vrea să meargă la vot să meragă, cine nu, nu, dar am constatat că PDL are motive întemeiate să spună: nu putem controla securitartea referendumului”, a declarat Traian Băsescu.

„Vă spun că eu nu sunt cu sufletul împăcat pe această decizie a PDL. De aceea, eu şi spun ca fiecare să procedeze cum consideră. Nu mai pot juca la câştigarea referendumului cu un PDL care a spus că nu poate asigura securitatea votului din «n» motive. Şi au două pagini de motive…”, a argumentat Băsescu.

Colegiul Director al PDL a decis, marţi, să îndemne alegătorii să nu participe la vot la referendumul din 29 iulie pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu.

Traian Băsescu a declarat anterior, marţi, într-o discuţie on-line la ziare.com, că neprezentarea la vot la referendum „poate fi mai valoroasă” decât un vot împotriva demiterii sale, pentru că în acest fel cei care au dat „lovitura de stat” nu pot să-şi valideze demersul prin referendum. Întrebat de ce alege să fie laş, Băsescu a răspuns: „Nu am ales să fiu laş, am ales să acţionez în interesul naţional”.

Te-ar mai putea interesa și
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Un port din zona Galați primește din nou nave, pentru prima dată în 38 de ani
Portul Bazinul Nou Galați își confirmă rolul strategic în dezvoltarea regiunii, anunță Compania Națională Administrația Porturilor Dunării Maritime Galați. Nava Levi, navigând sub......
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Încep audierile miniştrilor propuşi în Guvernul Veştea, în Comisiile parlamentare
Audierile miniştrilor propuşi în Cabinetul Veştea încep luni în comisiile de specialitate.
ADEX Energy, companie de tehnologie energetică fondată în Bulgaria, intră pe piața din România
ADEX Energy, companie de tehnologie energetică fondată în Bulgaria, intră pe piața din România
ADEX Energy, companie de tehnologie pentru industria energetică fondată în Bulgaria, anunță intrarea pe piața din România ...
Iranul şi SUA încep luni discuţii tehnice în Elveţia vizând punerea în aplicare a memorandumului de înţelegere
Iranul şi SUA încep luni discuţii tehnice în Elveţia vizând punerea în aplicare a memorandumului de înţelegere
Discuţiile tehnice între Iran şi Statele Unite cu privire la mecanismele de punere în aplicare a memorandumului de înţelegere ...