BNR: valoare numerarului aflat în afara sistmeului bancar a crescut cu 9,5% în 2025. Cupiura de 100 de lei a fost cea mai intes folosită

26 06. 2026
bnr  banca nationala-v

„În anul 2025, numerarul aflat în afara sistemului bancar şi-a păstrat o serie de tipare sezoniere, ratele lunare ridicate de creştere fiind consemnate în aprilie (2,5%), sub influenţa Sărbătorilor Pascale şi în august (1,5%), sub influenţa efectuării concediilor. În restul lunilor, valoarea acestuia a consemnat creşteri de amplitudine mai mică, inclusiv în perioada Sărbătorilor de iarnă, când solicitările de numerar au fost mai reduse (0,7% în noiembrie şi 0,6% în decembrie comparativ cu 1,6% în noiembrie 2024 şi 2,7% în decembrie 2024)”, se menţionează în raport.

Valoarea maximă a numerarului aflat în afara sistemului bancar în cursul anului 2025, respectiv 147,503 miliarde de lei (+9,6% faţă de vârful anului 2024), a fost atinsă în data de 19 decembrie 2025.

Potrivit BNR, la finele anului 2025, în afara sistemului bancar se aflau 2,007 miliarde de bancnote şi 6,104 miliarde de monede. Valoarea acestor bancnote a fost cu 9,5% mai mare faţă de anul anterior, în timp ce valoarea monedelor a crescut cu 5,8%.

„Cupiura de 100 lei a fost cel mai intens folosită, ponderea acesteia în numărul total de bancnote în afara sistemului bancar fiind de 25,2%, aceasta fiind urmată de cupiurile de 1 leu (25,1%) şi de 200 lei (16%). Cea mai mică pondere a revenit cupiurii de 500 lei (1,2%). Având în vedere momentul lansării în circulaţie a noii bancnote cu valoarea nominală de 20 lei (anul 2021), ponderea acesteia la finele anului 2025 s-a menţinut redusă, fiind de numai 2,8%”, se precizează în raportul consultat de Agerpres.

În ceea ce priveşte monedele, cele mai mari ponderi au revenit monedei de 10 bani (42,7%) şi celei de 5 bani (25,6%). Din punct de vedere valoric, cupiurile de 50 de bani şi 10 bani au acoperit 89,2% din valoarea totală, ponderea dominantă revenind monedei de 50 de bani (57,2%).

În anul 2025, fiecărui locuitor îi reveneau 105 bancnote şi 321 de monede din cele aflate în afara sistemului bancar, subliniază BNR.

Valoarea numerarului utilizat în plăţile efectuate de banca centrală în cursul anului 2025 către instituţiile de credit/Trezoreria Statului a fost de aproape 29,733 de miliarde de lei, cu 7,3% inferioară celei aferente anului 2024.

Numărul de bancnote puse în circulaţie prin intermediul plăţilor a fost de 331,9 milioane de bucăţi, cu 31,9% mai mic decât în 2024, iar valoarea acestora a fost de 29,686 de miliarde de lei (-7,4% sută). Din punct de vedere cantitativ, dar şi valoric, cupiurile de 200 de lei şi 500 de lei şi-au crescut procentul în totalul bancnotelor puse în circulaţie prin intermediul plăţilor.

Cantitatea totală de monede retrase de către instituţiile de credit/Trezoreria Statului de la banca centrală a fost în anul 2025 de 243,4 milioane de bucăţi, cu 10,9% mai mare decât cea din 2024. Din punct de vedere valoric, structura cupiurilor utilizate în plăţile către instituţiile de credit/Trezoreria Statului s-a modificat faţă de anul 2024, mai pronunţat în cazul monedei de 50 de bani, a cărei pondere a crescut cu 0,8 puncte procentuale (până la 72%).

Raportul mai menţionează că valoarea totală a încasărilor de numerar din anul 2025 a fost de 15,981 de miliarde de lei, cu 8,7% mai mare decât cea din 2024. Prin intermediul depunerilor efectuate de către instituţiile de credit/Trezoreria Statului s-au reîntors la banca centrală 267 milioane bancnote (3,8% mai puţine decât în anul anterior). Cea mai ridicată pondere în numărul total de bancnote a deţinut-o bancnota cu valoarea nominală de 100 de lei (31,3%), urmată de cupiura de 50 de lei, cu o pondere de 21,9%.

Cantitatea de monedă metalică depusă la banca centrală în anul 2025 a fost de 0,4 milioane de bucăţi, cu 32,8% mai mare decât în 2024. Ponderea cea mai ridicată în numărul total de monede încasate s-a înregistrat la valoarea nominală de 50 de bani (48,7%), urmată de cea de 10 bani (33%). Valoarea monedelor depuse de către instituţiile de credit/Trezoreria Statului la sucursalele regionale ale Băncii Naţionale a României în anul 2025 a fost de 0,1 milioane de lei, cu 40,7% mai mare decât în 2024, monedele de 10 bani şi 50 de bani deţinând împreună o pondere de 97,5%.

De asemenea, pe parcursul anului 2025, în cadrul centrelor de procesare ale Băncii Naţionale a României s-a procesat şi verificat o cantitate totală de 463,9 milioane de bancnote (cu 16,7 milioane de bancnote mai mult faţă de anul 2024), dintre care 89 de milioane de bancnote au fost sortate ca improprii circulaţiei monetare. Gradul mediu de uzură înregistrat a fost de circa 19,2%, cu 2,1 puncte procentuale mai mic faţă de cel din anul 2024.

Totodată, în anul 2025 s-a procesat o cantitate de 1,5 milioane de monede metalice (cu 6.900 de monede mai mult faţă de anul 2024), dintre care 203.500 de monede au fost sortate ca improprii circulaţiei monetare.