De ce este sufocat Bucureștiul de șantiere deschise peste tot, dar fără muncitori. Explicațiile primarului Capitalei

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a explicat luni de ce au fost deschise simultan mai multe șantiere. Acesta a lămurit și misterul lipsei muncitorilor de pe unele dintre proiectele pentru care au fost demarate lucrările și au fost impuse restricții de circulație.
Anemona Andone - lun, 11 mai 2026, 14:55
De ce este sufocat Bucureștiul de șantiere deschise peste tot, dar fără muncitori. Explicațiile primarului Capitalei

 

Redăm mai jos declarațiile edilului – șef, din cadrul unui eveniment privind finalizarea parțială a lucrărilor la Planșeul Unirii.

„Am avut două probleme:

1. Șantiere deja începute – constructorii NU au fost plătiți cu lunile. Au fost probleme și la firme de dirigenție de șantier, pe care le-am chemat să facă împreună situații cu oamenii din Primărie. Primul motiv pentru care nu s-a lucrat într-un ritm normal este că nu au fost bani. Au fost demobilizați constructorii, din lispa plăților. Nu s-a plătit, pentru că nu au fost bani. Deci, Bucureștiul, în 2024 și 2025, a fost lipsit de 3,5 miliarde de lei, doar Primăria Municipiului București. De-abia în luna februarie am putut să plătesc salariile la zi. Era posibilitatea să dăm salariile doar la jumătate. Așa am preluat Primăria Capitalei.

2. Proiectele pentru cei 50 de kilometri de linii de tramvai sunt finanțate parțial din bani europeni, trebuie să le dăm la toate drumul odată, pentru că dacă nu facem acest lucru, se pierd bani. Sunt într-atât de întârziate, încât am avut de luat două decizii:
– să le etapizăm și să asumăm pierderea proiectelor și a banilor și după aceea să urmeze să fie făcute neștiind când
– sau să îmi asum toate înjurăturile din partea șoferilor și să iau decizia corectă, să le dăm drumul la toate odată, pentru că aceste șantiere nu presupun doar lucrări la linii de tramvai, care sunt mai simple, presupun și lucrări de utilități. Și pentru a mă asigura că în următorii doi ani vor fi finalizate, am considerat că este corect să avem aceste șantiere începute – să poată fi finalizate la timp. Pentru că alternativa ar fi să nu mai meargă deloc tramvaiele. Atât de vechi sunt – peste 50 -60 de ani – liniile de tramvai din București.

Am dispus Poliției Locale să elibereze banda 1, pe unde sunt lucrări, pentru a fluidiza traficul. Vom da drumul și la plăți și o să mă vedeți în șantier săptămână de săptămână.”

50 km de linii de tramvai, în reabilitare totală

tramvai

În primăvara anului 2023, Stelian Bujduveanu anunța în calitate de viceprimar startul acestor lucrări de modernizare în București.

Te-ar mai putea interesa și
Decizie importantă pentru Europa – Prima majorare de dobândă după trei ani. Ce a anunţat BCE
Decizie importantă pentru Europa – Prima majorare de dobândă după trei ani. Ce a anunţat BCE
BCE a decis majorarea dobânzilor pentru prima dată după 2023, în contextul creşterii bruşte a preţurilor de consum în zona euro....
Iulius Dan Plaveti a preluat mandatul de Președinte al Directoratului Hidroelectrica
Iulius Dan Plaveti a preluat mandatul de Președinte al Directoratului Hidroelectrica
Începând cu data de 10 iunie 2026,  Iulius Dan Plaveti a preluat mandatul de Președinte al Directoratului Hidroelectrica ...
Gigantul Mercedes-Benz s-ar putea extinde în sectorul apărării
Gigantul Mercedes-Benz s-ar putea extinde în sectorul apărării
Producătorul auto german Mercedes-Benz vede potenţial în extinderea prezenţei sale în sectorul apărării şi securităţii ...
Consumul mondial de alcool va scădea în următorul deceniu – studiu al IWSR
Consumul mondial de alcool va scădea în următorul deceniu – studiu al IWSR
Consumul mondial de alcool este aşteptat să scadă în următorul deceniu, în pofida creşterii populaţiei şi a cererii ...