Budăi: Reforma pensiilor speciale nu este blocată. Am explicat Comisiei Europene și Băncii Mondiale că dorim să fie realizată în această sesiune parlamentară

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat joi că reforma pensiilor speciale nu este blocată şi că a explicat celor de la Banca Mondială şi Comisia Europeană că Guvernul doreşte ca reforma în acest domeniu să fie aprobată în această sesiunea parlamentară, transmite Agerpres.
AGERPRES - J, 08 iun. 2023, 17:34
Budăi: Reforma pensiilor speciale nu este blocată. Am explicat Comisiei Europene și Băncii Mondiale că dorim să fie realizată în această sesiune parlamentară

Budăi a menţionat că ministerul va avea, joi după-amiază, o discuţie prin video call cu reprezentanţii Băncii Mondiale, urmând ca, în funcţie de acest dialog, să mai existe o consultare în format tripartit şi cu reprezentanţii Comisiei Europene.

„Nu este blocată reforma (pensiilor speciale – n.r.), se lucrează la reformă. Este o reformă care clar este cu interes principal (…). Eu vreau să vă spun, de exemplu, o altă reformă care pentru Ministerul Muncii, pentru coaliţie şi pentru Guvern este la fel de importantă: venitul minim de incluziune. Pentru că vorbeşte practic de a scoate cât mai mulţi oameni din sărăcie şi este o reformă extrem de importantă, nu la fel de excitantă, din punct de vedere al discursului public, ca pensiile speciale, dar este foarte importantă dacă vorbim de cetăţenii României. Tot la fel de mult a stat în dezbatere în Parlament, atât cu parlamentarii din toate partidele, cu cei interesaţi şi cu Comisia Europeană şi cu Banca. De ce prefer aşa? Dintr-un singur motiv: nu vreau să adopt, şi am solicitat liderilor coaliţiei, în principal celor doi – şi vorbesc aici de Nicolae Ciucă şi de Marcel Ciolacu -, acest mod de lucru încă de la început, de când am început să implementez PNRR pentru a nu mă întoarce, ulterior, după aprobare să spună Comisia că nu e în regulă”, a afirmat Budăi, întrebat când va veni avizul Băncii Mondiale privind reforma pensiilor speciale.

El a susţinut că nu va ezita să discute cu Comisia Europeană sau Banca Mondială ori de câte ori va trebui, adăugând că acest model de lucru pe care l-a implementat este apreciat de Comisie, recomandându-l şi altor ministere.

„Astăzi după-amiază, fiind diferenţa de fus orar între Washington şi România, vom avea un al doilea video call al săptămânii acesteia cu Banca Mondială, urmând ca mâine, probabil, dacă ajungem la nişte concluzii, să avem un video call într-o comisie tripartită: Banca Mondială de la Washington, Comisia Europeană la Bruxelles şi Ministerul Muncii din Bucureşti. Şi cu siguranţă, dacă obţinem un răspuns, ceea ce îmi doresc şi am explicat Comisiei Europene şi Băncii Mondiale că ne dorim ca această reformă să fie aprobată în această sesiune parlamentară. Au înţeles acest lucru şi colaborează cu noi intens pentru a rezolva această problemă”, a adăugat ministrul.

Întrebat în legătură cu faptul că magistraţii au anunţat că nu sunt de acord cu majorarea vârstei de pensionare şi vor ieşi în stradă, Marius Budăi a spus: „Eu nu sunt într-o divergenţă cu nimeni absolut”.

„Noi suntem în postura, ca toţi miniştrii de resort care au în coordonare astfel de indemnizaţii şi pensii stabilite şi plătite în baza unor legi speciale, să implementăm ce s-a scris în PNRR şi să implementăm reforma pe care România, la acea dată, 2020-2021, şi-a asumat-o”, a mai spus Budăi.

Te-ar mai putea interesa și
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Alertă pentru cultura porumbului. Seceta patologica va afecta suprafețele neirigate
Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică......
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat în largul Ciprului de Nord. Cel puțin o persoană a murit
Un feribot cu aproximativ 270 de persoane la bord s-a scufundat duminică în largul Ciprului de Nord.
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 de euro
Premieră în România. Prima licitație de tauri de reproducție Limousine şi Charolaise. Prețurile pornesc de la 4.000 ...
Prima licitaţie din România dedicată taurilor de reproducţie din rasele Limousine şi Charolaise va avea loc pe data ...
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Turcii de la AC&CO, unul dintre cei mai mari producători de textile din Europa, mai aduc 1 milion de euro în România
Retailerul de fashion pentru bărbați AC&CO, originar din Turcia și prezent în mai multe centre comerciale din București ...