Bugetul PMB a ajuns în dezbatere publică. Pe 30 aprilie, primarul Ciucu îl va prezenta pe larg bucureștenilor
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2026/04/Ciucu-730x420.jpg)
Bugetul este mai mare faţă de anul trecut, când s-a ridicat la 8,09 miliarde de lei, a precizat PMB, pe pagina sa de Facebook.
Pe 30 aprilie, proiectul va fi prezentat pe larg bucureştenilor de către primarul general Ciprian Ciucu.
„2,7 miliarde de lei, adică 32%, se vor duce către Investiţii, în dezvoltarea Capitalei. Dublu faţă de anul trecut când doar 0,96 miliarde lei au plecat spre proiecte. Pentru funcţionare, anul acesta am propus 5,7 miliarde, adică 68% din total”, a precizat sursa citată.
Pe 30 aprilie, la ora 12:00, în Sala de Consiliu a PMB, va avea loc o dezbatere în care va fi detaliat bugetul Primăriei Capitalei şi al instituţiilor subordonate. Vor fi prezentate principalele obiective de investiţii.
„Dacă am scoate din ecuaţie subvenţiile, am avea deja 50% din buget pentru investiţii. Îmi doresc ca în următorii ani să ajungem să avem circa 50% pentru dezvoltare, dar pentru acest lucru trebuie să existe reforme reale: în STB, companie din subordinea Consiliului General (nu a primarului), cu mari probleme de eficienţă şi în Termoenergetica, companie cu probleme structurale, în mare parte datorate faptului că avem un cost de producţie foarte mare la nivelul Elcen, companie din subordinea Ministerului Energiei. De asemenea, trebuie să continuăm investiţiile în reţeaua de termoficare pentru a limita propriile pierderi din reţeau de distribuţie”, a menţionat Ciprian Ciucu.