Bursa de la București a închis în creștere ședința de tranzacționare de marți. Rulajul a ajuns la aproape 131 de milioane de lei

28 07. 2026
bvb2
Foto: BVB via Facebook

Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care reflectă evoluţia celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 0,87%, până la 36.384,62 de puncte.

Indicele BET-Plus, care urmăreşte evoluţia celor mai lichide acţiuni listate la BVB, a câştigat 0,78%, iar indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, s-a apreciat cu 0,79%. Reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a închis în urcare cu 0,49%.

De asemenea, indicele BET-FI, al societăţilor de investiţii financiare, s-a apreciat cu 0,84%, în timp ce BET-NG, indicele companiilor din energie şi utilităţi, a închis în urcare cu 0,46%.

Indicele BETAeRO, care include companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a consemnat un avans de 0,07%.

Pe Piaţa Reglementată, cele mai lichide au fost titlurile OMV Petrom, cu schimburi de 16,4 milioane de lei, urmate de acţiunile Băncii Transilvania, cu 13,5 milioane de lei, şi de cele ale Romgaz, cu 12,2 milioane de lei.

Conform datelor BVB, cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Bittnet Systems (+7,96%), Bucur (+4,24%) şi Digi (+3,47%).

Pe de altă parte, în scădere s-au aflat acţiunile Casa de Bucovina-Club de Munte (-11,49%), Roca Industry Holdingrock1 (-10,63%) şi BVB (-7,85%).