Calotă, ANRE: Decizia Petrom de a construi o centrală pe gaz la Brazi, o eroare în planul economiei concurenţiale

Centrala pe gaz de la Brazi realizată de Petrom se dovedeşte o eroare în planul economiei concurenţiale, iar în planul deciziei strategice a României referitoare la modul de utilizare a resursei naţionale de gaz se poate considera un semieşec, a afirmat, luni, Emil Calotă, vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), la o dezbatere publică. Calotă a precizat că aceasta este o opinie personală, scrie Agerpres.
Economica.net - lun, 08 dec. 2014, 11:42
Calotă, ANRE: Decizia Petrom de a construi o centrală pe gaz la Brazi, o eroare în planul economiei concurenţiale

‘A construi la Brazi o centrală foarte nouă, o investiţie de câteva sute bune de milioane de euro, de cogenerare sau de producţie a energiei electrice, cu o capacitate de 860 de MW, deci puterea a două reactoare de la Cernavodă, eminamente pe gaz, după opinia mea, iată se dovedeşte în planul economiei concurenţiale o eroare, iar în planul deciziei strategice a României, cum utilizăm resursa naţională de gaz, se poate considera un semieşec. Gazul, în mod normal, în orice ţară responsabilă, apropo de discuţiile pe Strategie (Strategia Energetică Naţională – n.r.), trebuie să fie o resursă prelucrată şi nu o resursă consumată primar. În condiţiile în care România are resurse de biomasă pe care nu le valorifică în sisteme de cogenerare şi încălzire urbană, dar arde gazul pentru aşa ceva, se poate considera ca un semn de întrebare pentru viitor’, a declarat Emil Calotă, la dezbaterea publică ‘Legea privind energia termică în cogenerare şi implicaţiile asupra preţului căldurii’.

Potrivit acestuia, Legea ar trebui să se ocupe de sisteme integrate şi de cogenerare de înaltă eficienţă pe biomasă, pe alte resurse şi în ultimă instanţă de gaze.

‘A doua condiţie pe care legea trebuie să o pună ferm în faţa societăţii româneşti este să tratăm responsabil resursa naţională de gaze. Descurajarea cogenerării pe gaze şi încurajarea cogenerării pe alte forme de resurse primare, în special biomasă. În condiţiile geostrategice actuale, în care resursa de gaze a căpătat o însemnătate şi în plan naţional şi în plan internaţional, se pare că însăşi decizia Petrom-ului de a construi o centrală, extrem de modernă pe gaze, la Brazi, de 860 de MW putere instalată, se dovedeşte o eroare’, a spus Emil Calotă.

Vicepreşedintele ANRE a precizat că în alte ţări gazul este utilizat industrial numai în tehnologii care presupun un anume grad de puritate al produsului finit, precum porţelanurile, dar gazul nu este ars pentru a produce energie decât acolo unde o resursă excedentară puternică.

Grupul de Presă MediaUno şi Comisia pentru Industrii şi Servicii din Camera Deputaţilor, în parteneriat cu Centrul Român al Energiei, Federatia Patronala ACUE şi Adrem Automation au organizat, luni, dezbaterea cu tema ‘Legea privind energia termică în cogenerare şi implicaţiile asupra preţului căldurii’.

Te-ar mai putea interesa și
Corina Martin (RESTO Constanța), despre drona explodată în Portul Constanța: Nu au existat şi nu există evacuări de turişti din hoteluri
Corina Martin (RESTO Constanța), despre drona explodată în Portul Constanța: Nu au existat şi nu există evacuări de ...
Explozia dronei maritime în Portul Civil Constanţa nu a determinat evacuări de turişti din hoteluri ci numai evacuări de câteva minute a turiştilor de pe plaje, susţine preşedinta......
OMC: Apar indiciile unei încetiniri a creșterii comerțului global de mărfuri
OMC: Apar indiciile unei încetiniri a creșterii comerțului global de mărfuri
Există indicii că începe o încetinire a creşterii comerţului global cu mărfuri, deşi sectorul a arătat rezilienţă ...
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Ucrainenii ne-au anunțat înainte ca dispozitivul să se autodetoneze
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Ucrainenii ne-au anunțat înainte ca dispozitivul să se autodetoneze
Autorităţile ucrainene au anunţat România înainte ca drona deviată la ţărmul Mării Negre să se autodetoneze, iar, ...
SUA au interceptat încă un petrolier care transporta țiței iranian și care e pe lista de sancțiuni
SUA au interceptat încă un petrolier care transporta țiței iranian și care e pe lista de sancțiuni
Forţele Marinei americane au interceptat în Oceanul Indian un petrolier fără pavilion, dar care este folosit pentru exportul ...