Carpatica Feroviar are un program de investiții propus de 1,5 miliarde de lei în locomotive, vagoane și alte active
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2025/05/carpatica1-550x420.jpg)
Societatea Carpatica Feroviar Romania S.A a prognozat venituri totale pentru anul 2025 în valoare de 348,91 milioane de lei, potrivit ordinului comun pentru aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2025 al Societății Carpatica Feroviar România SA, publicat pe site-ul MTI.
Structura veniturilor prognozate este următoarea:
– 284 milioane de lei ar urma să provină din servici prestate reprezentând activitatea de transport marfă și servicii conexe.
– 33 milioane de lei – venituri din redevențe si chirii reprezentând închirierea materialului rulant în perioada aprilie 2025 – august 2025.
– 9,15 milioane de lei – alte venituri reprezentând venituri din reparații material rulant.
– 22,76 milioane de lei – venituri din producția de imobilizări – material rulant.
Cheltuielile totale estimate pentru anul 2025 în valoare de 342,22 milioane de lei sunt dimensionate în funcție de propunerile compartimentelor de specialitate din cadrul societății pentru anul 2025 privind programele de mentenanță, investiții, studii și cercetări, asigurarea stării de securitate și sănătate în muncă, securitatea instalațiilor, protecția mediului, formare profesională, asigurarea riscului etc. aprobate de către conducerea acesteia.
Structura cheltuielilor:
Cheltuieli cu bunuri şi servicii în valoare 162,29 milioane de lei.
Cheltuieli cu impozite, taxe şi vărsăminte in valoare de 2,65 milioane de lei.
Cheltuielile cu personalul, în valoare de 116,7 milioane de lei.
Alte cheltuieli de exploatare , în valoare de 60,58 milioane de lei.
Ce salarii vor avea cei din conducerea Carpatica Feroviar
Membrii Consiliului de Administrație și Directorul General au fost numiți provizoriu în noiembrie 2024, respectiv 18.03.2025, urmând a fi organizată procedura de selecție pentru ocuparea posturilor de administratori/director general conform prevederilor O.U.G. nr. 109/2011, cu modificările şi completările ulterioare, motiv pentru care, conform contractelor de mandat sunt prevăzute indemnizații fixe lunare, neexistând componente variabile.
Remunerația directorilor este formată dintr-o indemnizație fixă lunară şi dintr-o indemnizație variabilă. Indemnizația fixă nu poate depăși de 6 ori media pe ultimele 12 luni a câştigului salarial mediu brut lunar pentru activitatea desfășurată conform obiectului principal de activitate înregistrat de societate
Valoarea totală prognozată pentru anul 2025 aferentă contractului de mandat al directorului general al societății este prognozată la valoarea totală de 473.343 lei brut.
Pentru Directorul Financiar provizoriu s-a previzionat o valoare a indemnizației brute de 40.000 lei pe lună începând cu luna mai 2025(40.000 x8 luni)valoarea totala este de 320.000 lei brut.
Cheltuieli aferente contractelor de mandat pentru membrii neexecutivi provizorii din cadrul Consiliului de administrație
Calculul indemnizației fixe incluse proiectul BVC pentru anul 2025 aferente contractelor de mandat pentru membrii neexecutivi provizorii din cadrul Consiliului de administrație cuprinde atât indemnizațiile fixe brute lunare a membrilor CA pe anul 2025 cât și indemnizațiile fixe brute lunare a membrilor CA pentru perioada noiembrie 2024 – decembrie 2024, începând cu data numirii.
14.626 lei/lună x 5 membri x 2 luni/-noiembrie +decembrie 2024 = 146.260 lei/an
14.626 lei/lună/membru x 5 membri x 12 luni/an 2025 = 877.560 lei/an
146.260 lei/2 luni an 2024 + 877.560/lei an 2025 = 1.023.820 lei
Total cheltuieli aferente contractului de mandat previzionate pentru anul 2025: 1.817.163 lei.
Alte cheltuieli de exploatare previzionate la valoarea de 60,58 milioane de lei.
Structura cheltuielilor de exploatare previzionate pentru anul 2025 arată că, ponderea principală o dețin cheltuielile cu personalul cu 33,57 % din totalul cheltuielilor de exploatare urmate de cheltuieli materiale cu o pondere de 19,55%, cheltuielile cu amortizarea care reprezintă 17,67%, alte cheltuieli din afară (energie, apă) cu o pondere de 13,44% si taxa de utilizare a infrastructurii CN CFR care reprezintă 11,19 % din totalul cheltuielilor de exploatare.
Se estimează că, societatea va avea nevoie de 2.500 salariați pentru desfășurarea în bune condiții a activităților operaționale și administrative. Personalul va fi utilizat atât pentru realizarea transporturilor de marfă, cât și pentru întreținerea și reparația materialului rulant.
Câștigul mediu lunar pe salariat determinat pe baza cheltuielilor de natura salarială recalculat conform Legii anuale a bugetului de stat este de 10.862,90 lei/persoană.
Productivitatea muncii în unități valorice pe total personal mediu previzionată pentru anul 2025 este de 346,14 lei/persoană.
Programul de Investiţii de 1,48 miliarde de lei este constituit din surse proprii în valoare 1,54 miliarde de lei, din care: 60,49 milioane de lei reprezentând amortizare şi 1,48 miliarde de lei reprezentând majorarea capitalului social de către Ministerul Transportului și Infrastructurii în calitatea de acționar unic la societatea Carpatica Feroviar România S.A., pentru achiziția de active necesare desfășurării activității reprezentând locomotive, vagoane, mijloace fixe, terenuri si clădiri necesare mentenanței si reparației materialului rulant. Programul de investiții cuprinde de asemenea, conform Business Plan, si achiziția de Echipamente IT-Digitalizare .
Societatea Carpatica Feroviar Romania S.A. :
– nu are angajat personalul desemnat să exercite controlul financiar de gestiune;
– salariații nu au constituit şi/sau aderat la un sindicat, conform Legii nr. 367/2022 privind dialogul social.
Proiectul bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2025 al Societății Carpatica Feroviar Romania S.A a fost avizat de către membrii Consiliului de Administrație prin Hotărârea nr. 23/14.04.2025 și stabilit de către Adunarea Generală a Acționarilor prin Hotărârea nr.5 din 17.04.2025.
Realitatea datelor prezentate în proiectul bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2025, aparține organelor de conducere ale Societății Carpatica Feroviar Romania S.A.
Bugetul de venituri şi cheltuieli pe anul 2025 al Societății Carpatica Feroviar Romania S.A. se aprobă prin Ordin Comun, inițiat de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, ordonatorul principal de credite în coordonarea căruia se află, cu avizul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale şi al Ministerului Finanțelor.
Societatea Carpatica Feroviar S.A. a fost înființată prin HG nr.1327/23.10.2024, obiectul de activitate al societății consta in asigurarea transporturilor comerciale de mărfuri, precum si transporturilor care vizează interesele strategice ale statului.
CITEȘTE ȘI: