Cartela pentru călătoria cu metroul s-a scumpit cu 25%

Abonamentul lunar pentru călătoria cu metroul se scumpeşte cu 16,7% începând de sâmbătă, iar preţul unui astfel de abonament cu număr nelimitat de călătorii va creşte de la 60 de lei în prezent, la 70 de lei.
Economica.net - S, 28 mart. 2015, 08:05
Cartela pentru călătoria cu metroul s-a scumpit cu 25%

Abonamentul de 62 de călătorii va fi desfiinţat.

Preţul cartelei cu două călătorii va creşte de la 4 lei la 5 lei (25%) iar cel al cartelei cu 10 călătorii de la 15 lei la 20 de lei (33,33%). Abonamentul de o zi se va scumpi la 8 lei, de la 6 lei (33,33%) iar abonamentul săptămânal cu număr nelimitat de călătorii va costa 25 de lei, de la 20 de lei (25%), realtează Agerpres.

Potrivit Metrorex, ajustarea tarifelor de călătorie va conduce la o creştere a veniturilor proprii ale societăţii cu aproximativ 4,4 milioane de lei lunar, sumă necesară acoperirii deficitului de finanţare a societăţii pe anul 2015

Te-ar mai putea interesa și
Sume record pentru firme, anunțate de guvern. Totalul poate ajunge la 660 de milioane de euro. Ce companii sunt vizate
Sume record pentru firme, anunțate de guvern. Totalul poate ajunge la 660 de milioane de euro. Ce companii sunt vizate
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a anunțat că a finalizat în iunie alocarea întregului buget investibil de 380 de milioane de euro din PNRR către 20 de fonduri de capital de......
Trump acuză Iranul că a atacat cu drone kamikaze mai multe nave care tranzitau Strâmtoarea Ormuz
Trump acuză Iranul că a atacat cu drone kamikaze mai multe nave care tranzitau Strâmtoarea Ormuz
Preşedintele american Donald Trump a acuzat vineri Iranul că a lansat cel puţin patru drone kamikaze împotriva unor nave ...
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democraţii nu mai înaintează o altă propunere şi le-a ...
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru ...