Câţi şomeri avea România în noiembrie 2012

Rata şomajului în formă ajustată sezonier a scăzut, în noiembrie 2012, faţă de perioada similară din anul anterior, cu 0,9% până la 6,7%, arată datele provizorii ale Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate marţi.
Economica.net - mar, 08 ian. 2013, 08:42
Câţi şomeri avea România în noiembrie 2012

Astfel, în luna noiembrie 2012, rata şomajului în formă ajustată sezonier a fost estimată la 6,7%, în scădere cu 0,2 puncte procentuale faţă de luna anterioară şi cu 0,9 puncte procentuale faţă de nivelul înregistrat în luna noiembrie 2011, scrie Agerpres.

Potrivit sursei citate, numărul şomerilor în vârstă de 15-74 ani, estimat pentru luna noiembrie din 2012, este de 674.000 persoane, în scădere atât faţă de luna precedentă (695.000), cât şi faţă de aceeaşi lună din anul precedent (750.000).

Pe de altă parte, rata şomajului pentru bărbaţi o depăşeşte cu 0,9% pe cea a femeilor, valorile respective fiind de 7,1% în cazul persoanelor de sex masculin şi 6,2% în cazul celor de sex feminin.

În cazul persoanelor adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 5,3% pentru luna noiembrie 2012, din care 5,7% în cazul bărbaţilor şi 4,7% în cel al femeilor.

Numărul şomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezintă 72,6% din numărul total al şomerilor estimat pentru luna noiembrie 2012.

Sursa datelor INS o constituie Cercetarea statistică asupra forţei de muncă în gospodării (AMIGO) care se realizează trimestrial, în conformitate cu Regulamentul Consiliului şi Parlamentului European nr. 577/1998 cu privire la organizarea unei anchete statistice selective asupra forţei de muncă în Comunitatea Europeană.

Şomerii, conform definiţiei internaţionale (BIM), sunt persoanele în vârstă de 15-74 ani care îndeplinesc simultan următoarele condiţii: nu au un loc de muncă, sunt disponibile să înceapă lucrul în următoarele două săptămâni şis-au aflat în căutare activă a unui loc de muncă, oricând în decursul ultimelor patru săptămâni.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO. Ce firme românești produc drone de apărare și cât de pregătită este industria locală după incidentul cu drona rusească din Galați – analiză
FOTO. Ce firme românești produc drone de apărare și cât de pregătită este industria locală după incidentul cu drona ...
Prăbușirea unei drone rusești peste un bloc din Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale, a readus în prim-plan o întrebare care până recent părea teoretică: ce capacități......
Producătorul de aspiratoare Kärcher, cu 3 fabrici în România, trece de 1,2 miliarde de lei afaceri în 2025. Producția merge în toată Europa
Producătorul de aspiratoare Kärcher, cu 3 fabrici în România, trece de 1,2 miliarde de lei afaceri în 2025. Producția ...
Producătorul de aspiratoare Kärcher, cu trei fabrici în Argeş și peste 880 de angajați, raportează în 2025 o cifră ...
Scădere neașteptată pentru Decathlon în România: premieră negativă de la pandemie încoace. Ce s-a întâmplat
Scădere neașteptată pentru Decathlon în România: premieră negativă de la pandemie încoace. Ce s-a întâmplat
Afacerile Roumasport, compania care operează lanțul de magazine Decathlon în România, au scăzut anul trecut cu 0,5% ...
Strategia PepsiCo în lupta cu reticența la consum a românilor și cu creșterea costurilor. Ce se va întâmpla cu prețurile
Strategia PepsiCo în lupta cu reticența la consum a românilor și cu creșterea costurilor. Ce se va întâmpla cu prețurile
Gigantul american PepsiCo, unul dintre cei mai mari producători de băuturi şi snackuri din lume, cu două fabrici în ...