„Vedeţi, de multe ori, se încearcă să se facă din ţânţar armăsar. Suntem într-un caz de genul acesta, în care se încearcă această schemă”, a spus Ilie Bolojan, scrie Agerpres.
El a adăugat că „atunci când ocupi o funcţie publică, în mod evident ai întâlniri cu reprezentanţi de instituţii, companii, în aşa fel încât să rezolvi problemele”.
„Atunci când eram primar în Oradea şi se reabilita sediul Curţii de Apel Oradea, cineva trebuia să meargă să susţină (…) proiectul, cineva trebuia să rezolve problemele de racorduri la utilităţi, să se lucreze în paralel şi atunci sigur că am avut întâlniri cu cei care conduceau Curtea de Apel Oradea pentru a rezolva problemele instituţionale, dar asta nu înseamnă că am rezolvat cauzele care erau pe rol (…). Aşa este şi în astfel de cazuri şi mai mult de atât nu are rost să vă spun”, a declarat Bolojan.
Întâlnirile preşedintei CCR cu reprezentanţi ai autorităţii executive au ca obiect exclusiv aspecte care ţin de buna organizare, administrare şi desfăşurare a activităţii instituţiei, în limitele competenţelor prevăzute de lege, a precizat, duminică, CCR.
Preşedinta CCR, Simina Tănăsescu, a transmis, sâmbătă, că respinge „ferm şi categoric” orice speculaţie privind discutarea cauzelor aflate pe rolul Curţii în afara cadrului strict legal.