Cei trei directori de la Conpet n-au mai aşteptat să fie daţi afară. Şi-au dat demisia

Cei trei directori din cadrul societăţii Conpet, a căror demitere a fost cerută azi de ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, şi-au înaintat demisiile, potrivit unor surse apropiate situaţiei.
Economica.net - lun, 31 mart. 2014, 13:01
Cei trei directori de la Conpet n-au mai aşteptat să fie daţi afară. Şi-au dat demisia

Directorul general adjunct al Conpet, Narcis Florin Stoica, şeful Direcţiei de Operare, Nicolae Dobromir, şi şeful Serviciului de Achiziţii şi Logistică, Vasile Crişan, a căror schimbare din funcţie a fost solicitată azi de ministrul delegat pentru Energie, şi-au înaintat demisiile. În funcţia de director general adjunct a fodst numit Gheorghe Ionescu, director de mentenanţă în cadrul companiei, potrivit surselor noastre.

Ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu, i-a solicitat, luni, directorului general al Conpet, Liviu Ilaşi, ca, până la sfârşitul zilei, să pregătească formele legale pentru demiterea a trei directori din cadrul companiei de stat, ca urmare a unor nereguli sesizate în sistemul de achiziţii publice al companiei, potrivit unui comunicat al Departamentului pentru Energie.

Această măsură a fost luată de ministrul delegat pentru Energie în urma primirii mai multor sesizări în legătură cu deficienţele înregistrate în sistemul de achiziţii publice al Conpet.

Deficienţele au fost semnalate în special în ceea ce priveşte organizarea licitaţiilor privind achiziţionarea serviciilor de transport pe calea ferată, contract cu o valoare de peste 10 milioane de euro, se mai arată în comunicat.

Încercările de favorizare a anumitor agenţi economici au început la jumătatea anului 2013.

Conpet este compania de stat care operează transportul de ţiţei, gazolină, etan şi condensat prin conducte şi cu vagoane cisternă pe calea ferată, în scopul aprovizionării rafinăriilor cu ţiţei şi cu derivate ale acestuia.

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...