El menţionează că s-a implicat „puternic” în discuţiile din cadrul coaliţiei, astfel încât Bucureştiul să aibă o alocare „mai corectă” şi că a reuşit acest lucru, scrie Agerpres.
„Am urmărit constant, oră de oră, ce s-a întâmplat, până ce bugetul a fost votat astăzi. Sunt mulţumit? Doar parţial. Pentru că, chiar dacă am primit o alocare mai bună anul acesta, raportată la anii 2024 şi 2025, suntem tot în filmul unui buget de bazar, în care se negociază în cadrul coaliţiei, an de an, cât va primi PMB, cât vor primi primăriile sectoarelor. Nu în funcţie de responsabilităţile reale şi de nevoile de finanţare a serviciilor publice, ci în funcţie de muşchii politici. Acest lucru nu este normal”, scrie edilul general, vineri, pe Facebook.
Primarul Capitalei subliniază că este nevoie de o formulă „predictibilă”, dată de legea Finanţelor Publice, care nu se modifică an de an.
Potrivit acestuia, prevederile referendumului local iniţiat de fostul primar general Nicuşor Dan au fost puse în aplicare doar parţial.
„Da, pentru că banii vor fi distribuiţi prin Consiliul General în acest an. Nu, pentru că acest lucru s-a pus în legea bugetului, care se dă în fiecare an. Deci, anul acesta da, anul viitor vom vedea”, precizează Ciucu.
El atrage atenţia şi asupra faptului că la nivelul Consiliului General nu există o majoritate „clară, negociată şi statuată”, ci se formează majorităţi conjuncturale. Ciucu îşi exprimă speranţa că preşedintele Nicuşor Dan va fi garantul înţelegerilor din coaliţie privind modul de împărţire a banilor.
„Am discutat la coaliţie care sunt procentele care revin PMB şi care sunt procentele care revin sectoarelor. Dacă ne ţinem cu toţii (PNL, PSD, USR) de ceea ce am decis la coaliţie, atunci anul acesta va fi trecut cu bine şi voi avea liniştea să mă ocup de proiectele şi de reformele promise. Dacă nu ne vom ţine de cuvânt (eu nu îmi încalc cuvântul), va fi greu, poate urma o perioadă de incertitudini. Sper că dl. preşedinte Nicuşor Dan va fi garantul înţelegerilor din coaliţie, deşi nu a participat direct la discuţii, dar i s-au adus la cunoştinţă”, precizează el.
În opinia lui Ciprian Ciucu, aplicarea prevederilor din referendumul local este un lucru „periculos” pe termen lung, deoarece alocarea banilor va depinde de majoritatea care se va forma în Consiliul General.
„Consiliul General este un for deliberativ care ţine cont mai puţin de nevoi şi de proiecte, ci de majorităţi politice. Prin absurd să spunem, ar putea da toţi banii la sectoare. Sau, pe toţi, la PMB. Ca orice oraş din ţara asta şi din lume, Bucureştiul are nevoie de o formulă de finanţare predictibilă, aceeaşi în fiecare an, în funcţie de responsabilităţi şi competenţe legale. Trebuie să ieşim din logica bugetării de bazar”, mai scrie el.