Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale

27 06. 2026
Ministerul Sanatatii

Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roşu de caniculă, ce vizează, duminică şi luni, 16 judeţe, precum şi alerte de Cod galben şi portocaliu, valabile în trei sferturi din ţară.

Astfel, Ministerul Sănătăţii solicită:

* Serviciile de ambulanţă – alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creştere;

* Direcţiile de sănătate publică – verificarea condiţiilor de asigurare a asistenţei medicale în unităţile sanitare (stocuri de medicamente de urgenţă, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).

”Ascultaţi sfaturile medicilor şi evitaţi expunerea prelungită la soare, deshidratarea şi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată sursa citată.