Combinatul siderurgic Galaţi demolează echipamente de la fosta fabrică de var

Conducerea combinatului siderurgic din Galaţi a anunţat vineri demolarea, pentru a doua oară în această lună, a mai multor echipamente de la fosta Fabrică de Var nr.2, obiectiv oprit din funcţionare în urmă cu opt ani. 
Economica.net - vin, 21 oct. 2016, 14:10
Combinatul siderurgic Galaţi demolează echipamente de la fosta fabrică de var

Anunţul este făcut preventiv, astfel încât zgomotul produs de demolarea echipamentelor să nu provoace panică în oraş, vineri după-amiază şi sâmbătă.

În urmă cu două săptămâni, pe 8 şi 9 octombrie, au avut loc primele demolări la o instalaţie de desprăfuire de la fosta Fabrică de Var nr.2, în timp ce în această după-amiază şi sâmbătă se vor desfăşura operaţiuni de demolare a unui coş de fum de la respectivul obiectiv.

”Toate măsurile de siguranţă şi de protecţie a mediului au fost luate pentru a reduce la minimum impactul pentru comunitate. Fierul vechi rezultat în urma demolării va fi reciclat intern”, a declarat directorul de comunicare al combinatului, Dorian Dumitrescu.

Demolarea din acest sfârşit de săptămână coincide cu împlinirea a 50 de ani de existenţă a combinatului siderurgic de la Galaţi. În urmă cu 50 de ani, în luna octombrie, a avut loc obţinerea primei table groase şi livrarea ei către clienţi. Cu această ocazie, preşedintele Grupului ArcelorMittal, Lakshmi Mittal, a transmis că intenţionează să continue să investească în producţia de oţel de la Galaţi, în plus faţă de cele 400 de milioane de euro investite din 2009 până în prezent.

După criza financiară din 2009, combinatul de la Galaţi a intrat într-o restructurare forţată, fiind închise mai multe obiective de producţie, precum: Uzina Cocsochimică; Furnalalele 1,2,3,4 şi 6; Oţelăria Electrică; Oţelăria OLD 2; Oţelăria OLD 3; Laminorul Slebing; Laminorul LSF; Uzina Piese Schimb şi Reparaţii Siderurgice; Fabrica de Oxigen 2 şi Fabrica de var 2.

De la cei 27.000 de angajaţi, câţi avea combinatul siderurgic de la Galaţi înainte de 2001, când a fost privatizat, în prezent numărul salariaţilor este de circa 6.000, la care se adaugă alţi 2.000 de angajaţi ai firmelor subcontractoare care îşi desfăşoară activitatea pe platforma siderurgică.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...