Compania care operează stația de epurare din Slobozia a fost amendată cu 200.000 de lei. Inspectorii Gărzii de Mediu au găsit că unitatea funcționa la 18% din capacitate

Controalele la staţia de epurare din Slobozia au fost finalizate zilele acestea, iar în urma neregulilor constate au fost aplicate amenzi de 200.000 de lei, a fost notificată agenţia de mediu Ialomiţa în vederea suspendării autorizaţiei de mediu şi a fost întocmită sesizare penală, a anunţat, miercuri, ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, printr-o postare pe pagina sa de Facebook.
AGERPRES - mie, 13 mai 2026, 21:43
Compania care operează stația de epurare din Slobozia a fost amendată cu 200.000 de lei. Inspectorii Gărzii de Mediu au găsit că unitatea funcționa la 18% din capacitate

„Acum 2 luni s-a descoperit cum operatorul Clean Cyclo SRL otrăvea un municipiu întreg, poluând aerul şi apa, gestionând ilegal peste 300 de tone de deşeuri periculoase lichide pe care le deversa, netratate, în bazinele staţiei de epurare din Slobozia. În urma controalelor Gărzii Naţionale de Mediu, derulate săptămânal în ultimele 2 luni, au fost aplicate amenzi cumulate de 610.000 de lei firmei, s-a oprit activitatea economică a firmei, s-a propus suspendarea autorizaţiei de mediu şi deja s-au eliminat toate deşeurile prin operatori autorizaţi, eliminări care au fost şi sunt controlate ca să ne asigurăm că s-au făcut, de această dată, cu respectarea legii.

Zilele acestea au fost finalizate controalele şi la staţia de epurare din Slobozia, Urban SA. Au fost constatate depăşiri halucinante la poluanţi. Un exemplu: amoniu a ajuns până la de 72 de ori peste limita admisă de lege”, a scris Buzoianu pe reţeaua de socializare.

Potrivit acesteia, în staţia de epurare s-a descoperit cum au fost deversate volume de 92.614 mc de apă uzată prin trasee alternative, nu prin intrarea principală. Volumul este cel al „aproximativ 40 de stadioane olimpice care au intrat în staţia de epurare cu ţevi trase prin alte părţi ca să fie create alte rute”.

„La control, a fost descoperit că staţia funcţiona la doar 18% capacitate de epurare pentru anumiţi poluanţi. Au fost aplicate amenzi de 200.000 de lei, a fost notificată agenţia de mediu Ialomiţa în vederea suspendării autorizaţiei de mediu şi au fost dispuse 18 măsuri de conformare pentru operatorul staţiei de epurare. Dar, mai ales pentru deversarea sistematică de ape uzate neepurate în râul Ialomiţa, a fost întocmită sesizare penală! Poluarea resurselor de apă poate constitui infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani”, a precizat ministra Mediului.

Te-ar mai putea interesa și
Anunţ pentru bucureşteni – Legea primarului Ciucu pentru terasele din Capitală. Ce se schimbă vara asta
Anunţ pentru bucureşteni – Legea primarului Ciucu pentru terasele din Capitală. Ce se schimbă vara asta
LEGE TERASE BUCUREŞTI - PRIMĂRIA CAPITALEI. Regulamentul privind terasele de pe domeniul public, supus dezbaterii publice pe site-ul Primăriei Municipiului Bucureşti, prevede măsuri pentru......
Consiliul Concurenței analizează preluarea Garanti Bank s.a. și Motoractive IFN S.A. de către Raiffeisen Bank S.A.
Consiliul Concurenței analizează preluarea Garanti Bank s.a. și Motoractive IFN S.A. de către Raiffeisen Bank S.A.
Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Raiffeisen Bank S.A. intenționează să preia Garanti Bank S.A. ...
România va avea 19 linii de interconexiune cu rețelele electrice vecine, de la 11 în prezent. Trei linii noi cu Ucraina
România va avea 19 linii de interconexiune cu rețelele electrice vecine, de la 11 în prezent. Trei linii noi cu Ucraina
Sistemul energetic românesc va avea mai multe linii de interconexiune de 400 kV cu rețelele vecine în anii viitori, în ...
Producţia de energie a României a scăzut cu 1,5%, în primele patru luni – INS
Producţia de energie a României a scăzut cu 1,5%, în primele patru luni – INS
Producţia de energie a României a scăzut cu 1,5% în primele patru luni ale acestui an, comparativ cu intervalul similar ...