Consilier în Ministerul Economiei: Liberalizarea preţului la gaze nu ar creşte puternic tarifele

Liberalizarea preţului la gaze, cerută de FMI şi Comisia Europeană, nu ar avea ca efect creşterea puternică a tarifelor, la nivelul celor de import, întrucât în România puterea de cumpărare este redusă, a declarat miercuri Dumitru Chisăliţă, consilier în Ministerul Economiei.
Economica.net - mie, 29 feb. 2012, 13:50
Consilier în Ministerul Economiei: Liberalizarea preţului la gaze nu ar creşte puternic tarifele

„Dacă mâine vom liberaliza preţul gazelor, nu va ajunge la nivelul preţului de import pentru că puterea de cumpărare este mică”, a afirmat Chisăliţă, fost director general al Romgaz.

Preţurile plătite de populaţie sunt reglementate de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei, din considerente de protecţie socială. Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional au cerut Guvernului să liberalizeze preţurile, pentru a le aduce la nivelul din blocul comunitar.

Gazele importate sunt aproape de trei ori mai scumpe faţă de cele extrase în România.

Comisia Europeană a trimis luni României avize motivate privind încălcarea directivelor Uniunii Europene referitoare la liberalizarea pieţelor energiei eletrice şi gazelor naturale, şi ar putea transfera cauzele Curţii de Justiţie a Uniunii Europene dacă nu primeşte un răspuns în termen de două luni.

Chisăliţă a adăugat că preţul trebuie determinat de cerere şi ofertă, nu să fie fixat, cu protejarea categoriilor vulnerabile de consumatori.

„Poziţia mea este să dezvoltăm un mecanism pentru a ajunge la un preţ real al pieţei, care să fie subvenţionat pentru anumite categorii sociale sau să se găsească alte metode. Preţul trebuie să fie dat de piaţă. De asemenea, nu cred că treuie sprijinit niciun consumator prin subvenţionare a produsului ca atare”, a adăugat el.

Un document guvernamental obţinut şi prezentat, luni, de MEDIAFAX relevă că un număr de 7-7,2 milioane de consumatori casnici, reprezentând 83-86% din total, ar putea plăti de anul viitor preţuri mai mari la energie şi gaze, odată cu începerea liberalizării tarifelor, în timp ce doar 14%-17% ar urma să primească spijin de la stat, însă tariful social va fi eliminat treptat.

Prrocesul de liberalizare a preţului la gaze va începe anul viitor.

Te-ar mai putea interesa și
Prețul benzinei a spart pragul de 3 dolari galonul în SUA
Prețul benzinei a spart pragul de 3 dolari galonul în SUA
Preţul mediu al benzinei la pompă în SUA a depăşit luni pragul de 3 dolari pe galon (3,78 litri) pentru prima dată din noiembrie, pe fondul agravării conflictului din Orientul Mijlociu,......
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Trump spune că SUA au o „rezervă nelimitată” de arme
Preşedintele american Donald Trump s-a lăudat marţi dimineaţă că ţara sa are o "rezervă nelimitată" de arme şi ...
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Criză în Orientul Mijlociu. Oana Ţoiu: 318 cetăţeni români, pelerini şi turişti, aduşi în ţară
Un număr de 318 români, pelerini şi turişti, au ajuns în noaptea de luni spre marţi în ţară, pe Aeroportul Otopeni, ...
Prețul cu care Kaufland a șocat România. E scandal
Prețul cu care Kaufland a șocat România. E scandal
În această perioadă de început de primăvară, cînd florile au fost și încă sunt la mare căutare, horticultorii ...