Consiliul Europei a cerut formarea unui tribunal internațional special pentru judecarea liderilor ruși și belaruși implicați în războiul din Ucraina

Consiliul Europei a cerut joi în unanimitate înfiinţarea unui tribunal internaţional special pentru a-i judeca pe liderii ruşi, dar şi belaruşi, desemnaţi drept responsabili pentru războiul din Ucraina, informează AFP, relatează Agerpres.
AGERPRES - J, 26 ian. 2023, 21:49
Consiliul Europei a cerut formarea unui tribunal internațional special pentru judecarea liderilor ruși și belaruși implicați în războiul din Ucraina

Cu 100 de voturi pentru şi o abţinere, reprezentanţii celor 46 de state membre au adoptat o rezoluţie care îi vizează, fără a-i nominaliza, pe liderii civili şi militari care „au planificat, pregătit, lansat sau executat” agresiunea împotriva Ucrainei.

„Fără decizia lor de a declanşa acest război de agresiune împotriva Ucrainei, abuzurile, distrugerile, morţii şi pagubele care decurg nu s-ar fi produs”, a estimat Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), reunită la Strasbourg.

APCE îndeamnă statele membre ale Consiliului să înfiinţeze acest tribunal special cu susţinerea atâtor state şi organizaţii internaţionale pe cât este posibil, inclusiv a Adunării Generale a Naţiunilor Unite.

Ea aşteaptă de la summitul şefilor de stat şi de guvern ai ţărilor din Consiliul Europei, ce va avea loc în luna mai la Reykjavik, „un sprijin politic” pentru acest proiect.

Consiliul Europei reuneşte mai multe ţări membre ale Uniunii Europene, dar şi foste republici sovietice, precum Republica Moldova, Armenia şi Azerbaidjan.

Parlamentul European, care reprezintă cele 27 de state membre ale UE, a adoptat săptămâna trecută un text similar, cu 472 de voturi pentru, 19 contra şi 33 abţineri.

Curtea Penală Internaţională (CPI), al cărei sediu este la Haga, nu are competenţe decât pentru judecarea crimelor de război şi crimelor împotriva umanităţii, nu şi pentru judecarea „crimei de agresiune”, pentru că Moscova, Minsk şi Kiev nu sunt semnatare ale tratatului care instituise CPI.

Rezoluţia subliniază de asemenea că unele dintre faptele comise de Rusia în Ucraina împotriva civililor, în special omucideri şi strămutări de copii forţate în vederea rusificării lor, „ar putea intra” sub definiţia de „genocid” în sensul convenţiei internaţionale din 1948.

În timpul reuniunii APCE, manifestanţi s-au adunat în faţa Consiliului Europei în susţinerea Ucrainei, în jurul unei ambulanţe ciuruite de gloanţe adusă de pe linia frontului.

„Speranţa de viaţă a unei ambulanţe ca aceasta este în Ucraina de la câteva zile la câteva săptămâni. Acestea sunt primele ţinte de atac pentru inamicul nostru, căruia nu-i pasă de vieţile umane”, a denunţat Ivanna Pinyak, membră a asociaţiei Promoukraina, care organiza manifestaţia.

Te-ar mai putea interesa și
Prețul petrolului a sărit brusc cu 10%, până la 80 de dolari barilul, în primele tranzacții de după atacul asupra Iranului. Piețele nu exclud atingerea pragului de 100 de dolari
Prețul petrolului a sărit brusc cu 10%, până la 80 de dolari barilul, în primele tranzacții de după atacul asupra ...
Cotația țițieului Brent, de referință pentru Europa, a sărit cu 10% până la aproximativ 80 de dolari pe baril pe piața OTC duminică, au spus traderii de petrol, în timp ce analiștii au......
Armatorul danez Maersk anunţă suspendarea tranzitului maritim prin strâmtoarea Ormuz
Armatorul danez Maersk anunţă suspendarea tranzitului maritim prin strâmtoarea Ormuz
Al doilea armator mondial, grupul danez Maersk, a anunţat duminică suspendarea tuturor trecerilor de nave prin strâmtoarea ...
ANAF:Aproape 34.000 de controale fiscale în 2025; creanţe suplimentare de 2,66 miliarde lei din acţiuni antifraudă
ANAF:Aproape 34.000 de controale fiscale în 2025; creanţe suplimentare de 2,66 miliarde lei din acţiuni antifraudă
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a efectuat 33.839 de controale fiscale în anul 2025, în creştere ...
Nicuşor Dan: România este în deplină siguranţă şi nu se află sub niciun fel de ameninţare directă. Prioritară în prezent este siguranţa cetăţenilor români din zonele de conflict/ Mesajul preşedintelui pentru aceştia
Nicuşor Dan: România este în deplină siguranţă şi nu se află sub niciun fel de ameninţare directă. Prioritară ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite, în contextul conflictului din Orinetul Mijlociu, că România este „în deplină ...