Daimler devine unul dintre principalii acţionari ai Aston Martin

Mercedes-Benz, divizia grupului german Daimler AG, a anunţat marţi că până în 2023 îşi va majora gradual, până la 20%, participaţia deţinută la Aston Martin, care a realizat maşinile din seria de filme James Bond, devenind unul dintre cei mai mari acţionari ai producătorului britanic de maşini de lux, care se confruntă cu dificultăţi financiare, transmit Reuters şi Deutsche Welle citate de Agerpres.
Economica.net - mie, 28 oct. 2020, 06:51
Daimler devine unul dintre principalii acţionari ai Aston Martin

De asemenea, Daimler va accelera cooperarea din punct de vedere tehnic cu Aston Martin, care va obţine acces la următoarea generaţie a sistemelor hibride şi electrice de propulsie ale Mercedes-Benz, precum şi alte componente auto.

Tranzacţia face parte din strategia de redresare elaborată de directorul general al Aston Martin, Tobias Moers, fost şef la Mercedes-AMG.

Cei doi producători auto şi-au unit forţele pentru prima dată în 2013, când Daimler a preluat o participaţie de 5% şi a colaborat cu brandul britanic pe segmentul dezvoltării motoarelor.

În trimestrul trei din acest an, Aston Martin a raportat pierderi înainte de taxe de 32 milioane de euro, faţă de un profit de 47 milioane de euro în perioada similară din 2019.

Firma germană va avea dreptul să nominalizeze un director non-executiv în Board-ul Aston Martin, după prima majorare a participaţiei, a anunţat Aston Martin, înfiinţată în urmă cu 107 ani.

Daimler deţine divizia de lux Mercedes-Benz şi brandul Smart.

În România, Daimler are două unităţi de producţie, la Cugir şi Sebeş.

Te-ar mai putea interesa și
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările de modernizare a lotului 1 au ajuns la 70% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările de modernizare a lotului 1 au ajuns la 70% – CFR SA
Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 70% pe Lotul 1 Cluj Napoca – Aghireș, parte a proiectului de electrificare și reabilitare a liniei de cale ferată Cluj-Napoca – Oradea – Episcopia......
România are cea mai scăzută adopție AI la nivelul companiilor din Europa Centrală – raport
România are cea mai scăzută adopție AI la nivelul companiilor din Europa Centrală – raport
Inteligența artificială (AI) poate debloca cel puțin 280 de miliarde de euro în valoare economică în regiune, echivalentul ...
Ungaria – Lege nouă anti-corupţie, adoptată de parlament. Ce prevede
Ungaria – Lege nouă anti-corupţie, adoptată de parlament. Ce prevede
Parlamentul Ungariei a adoptat marţi cu 142 voturi pentru, 39 împotrivă şi trei abţineri o lege anticorupţie, în cadrul ...
Acord între giganți: Chevron face o centrală electrică uriașă în Texas, care va furniza energie pentru centrele de date ale Microsoft
Acord între giganți: Chevron face o centrală electrică uriașă în Texas, care va furniza energie pentru centrele de ...
Chevron a semnat un acord pe termen lung de furnizare a energiei electrice cu Microsoft, care ar putea plasa gigantul petrolier ...