Datoriile Realitatea TV la stat cresc cu 500.000 de euro la fiecare trei luni – Grupul de Investigaţii Politice

Realitatea TV funcționează de 6 ani fără să plătească niciun ban la stat. Toate încercările făcute de ANAF și de nenumărații creditori privați pentru a-și recupera banii de la Realitatea sunt blocate de judecătorul sindic Mariana Moncea de la Tribunalul București, scrie Grupul de Investigaţii Politice.
Economica.net - vin, 14 iul. 2017, 10:19
Datoriile Realitatea TV la stat cresc cu 500.000 de euro la fiecare trei luni – Grupul de Investigaţii Politice

„În 31 martie 2017, datoriile Realitatea TV ajunseseră la 96.150.213 RON, adică circa 21,5 milioane de euro. Potrivit datelor publicate de ANAF, doar în ultimul an datoriile pe care le are Realitatea la bugetul de stat au crescut cu 2 milioane de euro. Practic, la fiecare trei luni (raportările ANAF sunt trimestriale), datoriile Realitatea cresc cu 500.000 de euro. Explicația acestei creșteri este simplă: nu este vorba de dobânzi și penalități, ci pur și simplu despre faptul că Realitatea TV refuză să plătească orice fel de impozit sau taxă. Realitatea TV nu plătește absolut nimic”, scriu cei de la Grupul pentru Investigaţii Politice.

„Este imposibil pentru orice firmă din România să funcționeze 6 ani fără să plătească niciun ban la stat și fără să fie deranjată de nimeni. Cetățenilor care nu își plătesc datoriile la stat li se pune imediat poprire pe salariu și sunt hăituiți în instanță. Ce este însă imposibil pentru cetățeni și pentru firme este foarte posibil pentru televiziunea Securității. Cum altfel decât printr-o protecție ocultă se poate explica acest caz unic în lume? De 6 ani Realitatea nu plătește nici asigurări de sănătate, nici contribuția pentru pensii, nici asigurări de șomaj, nici TVA, nici impozite”, mai scrie în articolul citat.

„În mai 2017, Rareș Bogdan anunța că postul Realitatea TV s-a „relansat ca încasări din publicitate”. „Încasările” au dispărut însă fără urmă. Potrivit ANAF, nici un singur leu din „încasările din publicitate” nu a fost folosit pentru plata datoriilor pe care Realitatea TV le are la stat”, conchide Grupul pentru Investigaţii Politice.

Te-ar mai putea interesa și
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat, Adrian Veștea, ar putea depune lista cu miniștri în seara aceasta. Cine este pe listă
Premierul desemnat Adrian Veștea ar putea depune în seara aceasta în Parlament lista cu miniștrii pe care îi propune, potrivit surselor Digi. PSD a transmis, într-un comunicat, propunerile......
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Trump ameninţă că SUA vor lovi Iranul dacă Hezbollah continuă să cauzeze probleme
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că SUA vor lovi Iranul dacă acesta nu îşi împiedică aliaţii din Liban ...
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD va vota Guvernul condus de Veștea și vrea la guvernare. Surse
PSD a decis, duminică, în şedinţa Consiliului Politic Naţional, să susţină în Parlament învestirea Guvernului condus ...
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
Cât plătesc românii pentru internet comparativ cu restul lumii. Iran și Ucraina au cele mai mici facturi
România ocupă locul al șaptelea în lume în clasamentul celor mai ieftine servicii de internet fix, într-un nou studiu ...