Bicicletele, încălțămintea sport și articolele pentru înot au fost printre cele mai cumpărate produse de către români anul acesta, iar pe segmentul trotinetelor și bicicletelor, evoluția înregistrată a fost peste media grupului la nivel european.
Bicicletele pentru copii, în special cele destinate segmentului de vârstă 6–12 ani, au înregistrat creșteri de două cifre anul acesta.
„În 2026, intrăm într-o nouă etapă de dezvoltare, care vizează investiții în magazine moderne, amplasate în zone de proximitate și în centre comerciale cu trafic ridicat, cu focus pe orașele mari și, în mod special, pe București”, a declarat Răzvan Benchea, Director Comercial Decathlon România.
Ciclismul a fost astfel sportul cu cea mai bună dinamică din portofoliul companiei.
Trotinetele electrice au fost categoria cu cea mai accelerată creștere, volumele vândute fiind de patru ori mai mari față de 2024. Retilerul explică
Compania spune că această evoluție a venit și pe fondul diversificării ofertei cu branduri internaționale și modele proprii, o tendință ce va continua în anii viitori.
Totodată, au crescut și vânzările de căști de protecție, care au înregistrat o creștere de două cifre, care arată o maturizare a pieței și o atenție tot mai mare acordată siguranței în rândul consumatorilor.
Încălțămintea de drumeție a fost cel mai bine vândut articol din portofoliu, cu peste 100.000 de unități vândute în 2025. Aceasta este urmată de aquashoes, cu peste 70.000 de unități, și de ochelarii de înot, care au depășit 40.000 de bucăți vândute, se mai arată în comunicatul companiei.
Încălțămintea tehnică destinată practicii de performanță a înregistrat cea mai bună performantă din categoria alegării, în timp ce în sezonul estival produsele cu protecție UV au fost cele mai căutate.
De asemenea, în perioada campaniei Back to School, părinții au cumpărat cel mai frecvent echipamente pentru fotbalul, înot și baschet.
Padelul, un sport de rachetă care îmbină elemente din tenis și squash, jucat pe teren mai mic, înconjurat de pereți de sticlă, a început să crească interesul românilor.
Aflat într-o fază accelerată de adopție, padelul cunoaște o creștere importantă a infrastructurii în orașe precum București, Constanța, Iași și Cluj.
S-a mai obsrvat și o revitalizare puternică pentru ciclismul de șosea, alimentată de evenimente majore precum L’Etape by Tour de France, unde Decathlon a fost partener și sponsor oficial în ultimii doi ani.
Alte sporturi cu creștere constantă sunt trail running, ciclismul e-MTB și pickleball, un sport care îmbină elemente din tenisul de masă, de câmp şi badminton.