Datele oficiale publicate marţi de Departamentul american al Comerţului arată că deficitul balanţei comerciale a crescut cu 14% în luna martie, până la un nivel record de 140,5 miliarde de dolari, de la un nivel revizuit de 123,2 miliarde de dolari în luna februarie.
Analiştii intervievaţi de Reuters se aşteptau ca deficitul balanţei comerciale să crească până la 137 de miliarde de dolari în luna martie, de la cifra anunţată iniţial pentru luna februarie de 122,7 miliarde de dolari.
Tarifele ample ale preşedintelui SUA, Donald Trump, care ajung până la 145% la bunurile importate de China, au declanşat o adevărată goană în rândul companiilor americane, dornice să aducă mai repede marfă în ţară şi să evite costurile majorate.
În consecinţă, importurile SUA au crescut cu 4,4% în luna martie, până la un maxim istoric de 419 miliarde de dolari, în contextul în care importurile de bunuri au crescut cu 5,4%, până la un nivel record de 346,8 miliarde de dolari. Exporturile SUA au crescut cu doar 0,2%, dar au atins şi ele un nivel record de 278,5 miliarde de dolari, în condiţiile în care exporturile de bunuri au crescut cu 0,7%, până la 183,2 miliarde de dolari.
Această creştere accelerată a importurilor a avut deja un impact semnificativ asupra evoluţiei Produsului Intern Brut al SUA în primul trimestru din 2025, care potrivit datelor publicate săptămâna trecută de Guvernul american s-a contractat cu 0,3% în ritm anual, după un avans de 2,4% în trimestrul patru 2024, primul declin înregistrat după primul trimestru din 2022.
Analiştii se aşteaptă ca valul de importuri să se calmeze în luna mai, ceea ce ar putea permite PIB-ului SUA să revină pe creştere în al doilea trimestru. Cu toate acestea, analiştii avertizează că impulsul dat de reducerea importurilor ar putea fi contrabalansat de o scădere a exporturilor, pe măsură ce alte state vor boicota produsele americane şi cetăţenii străini vor evita să mai călătorească în SUA. În ultimele luni s-a constatat o scădere a numărului de vizitatori în SUA, în special a celor canadieni, în semn de protest faţă de tarifele lui Trump dar şi de declaraţiile liderului de la Casa Albă cu privire la anexarea Canadei şi Groenlandei.