Donald Trump consideră foarte periculoasă starea relaţiilor cu Rusia
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2017/01/gesture3_12950000-650x420.jpg)
‘Relaţiile noastre cu Rusia sunt la un minim istoric foarte periculos. Puteţi mulţumi Congresului, sunt aceiaşi oameni care se dovedesc incapabili să ne dea o asigurare de sănătate’, a postat preşedintele american pe Twitter.
Donald Trump a promulgat miercuri noi sancţiuni adoptate cu o majoritate zdrobitoare de parlamentarii americani pentru a pedepsi Moscova în special pentru amestecul său în alegerile prezidenţiale din SUA şi rolul ei în Ucraina.
Dar preşedintele american a criticat imediat ceea ce el a numit o lege ‘profund imperfectă’. Până acum, Trump s-a angajat într-o confruntare fără succes cu Congresul, controlat de tabăra sa republicană, pentru a reveni asupra Obamacare, reforma sistemului de sănătate adoptată în timpul administraţiei democrate precedente.