Numărul înmatriculărilor de maşini noi a crescut cu aproape 10%, în primele nouă luni

Numărul înmatriculărilor de maşini noi s-a majorat, în septembrie, cu 9,66%, ajungând astfel până la 8.933 de vehicule faţă de septembrie 2014, arată datele publicate de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), potrivit Agerpres.
Economica.net - lun, 12 oct. 2015, 13:12
Numărul înmatriculărilor de maşini noi a crescut cu aproape 10%, în primele nouă luni

Potrivit sursei citate, în septembrie 2015, din totalul de vehicule noi înmatriculate, 5.752 de unităţi au fost reprezentate de autoturisme, în creştere cu 3,43% faţă de luna corespunzătoare din anul anterior, când erau consemnate 5.561 unităţi.

În ceea ce priveşte mărcile preferate de şoferii români, în septembrie, Dacia s-a menţinut pe prima poziţie, cu 1.611 unităţi, în creştere cu 11,49% faţă de septembrie 2014, în timp ce Volkswagen s-a clasat pe locul secund, cu 649 de unităţi, dar în scădere cu 20,85%, urmată de Skoda, cu 456 de unităţi (-17,09%), şi Ford, cu 366 de unităţi (-24,85%).

Statistica DRPCIV arată, totodată, că, în privinţa celor mai puţin înmatriculate maşini, se regăsesc: Lexus (8 unităţi), Jaguar (4), Subaru (3), Maserati (două unităţi) şi SsangYong (o unitate).

La majoritatea categoriilor de autovehicule nou înmatriculate s-au consemnat procentaje pozitive în septembrie 2015, comparativ cu aceeaşi lună din 2014, după cum urmează: autobuze şi microbuze (546 unităţi, +152,78%), tractoare (44 de unităţi, +57,14), mopede/motociclete (120 de unităţi, +21,21), autovehicule transport mărfuri (1.460 unităţi, +16,06%), semiremorci (228 unităţi, +5,07%), remorci (742 unităţi, +4,95%) şi autoturisme (5.752 unităţi, +3,43%).

Segmentul în care s-a consemnat scăderea numărului de înmatriculări noi a fost cel al autovehiculelor cu destinaţie specială, respectiv 41 de unităţi noi înmatriculate, în scădere cu 31,67% faţă de septembrie 2014.

La nivelul primelor nouă luni ale anului în curs, numărul autoturismelor nou înmatriculate în România a ajuns la 56.839 unităţi, în creştere cu 10,23% faţă de intervalul ianuarie – septembrie 2014, când se consemnaseră 51.564 de unităţi.

Datele oficiale ale Direcţiei de Înmatriculări relevă faptul că, la sfârşitul anului 2014, parcul auto naţional din România depăşise 6,27 milioane de unităţi, în creştere cu 4,77% faţă de 2013, când acesta număra 5,98 milioane de exemplare.

Din numărul total de vehicule care circulau pe drumurile naţionale la finele anului trecut, aproape 4,91 milioane de unităţi erau autoturisme, iar peste 2,92 milioane dintre acestea aveau o vechime mai mare de 12 ani. De asemenea, 3,16 milioane de autoturisme aveau motoare pe benzină, în timp ce aproape 1,74 milioane de unităţi erau pe motorină.

Conform sursei citate, circa 1,97 de milioane de vehicule din parcul auto naţional prezentau o vechime cuprinsă între 6 şi 10 ani, iar 1,53 milioane de unităţi aveau un grad de uzură cuprins între 11 şi 15 ani.

În acelaşi timp, aproximativ 1,103 milioane de maşini erau mai vechi de 20 de ani şi doar 197.741 de exemplare se încadrau la o vechime de 0-2 ani.

La nivel general, 3,401 milioane de români au preferat maşinile Diesel, iar 2,539 milioane cele pe benzină, potrivit DRPCIV.

Te-ar mai putea interesa și
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să voteze un guvern minoritar PSD, însă ulterior şi-a schimbat poziţia,......
Orange Romania și-a îmbunătățit oferta de roaming în afara UE
Orange Romania și-a îmbunătățit oferta de roaming în afara UE
Orange Romania anunță o actualizare importantă a ofertei de roaming pentru destinațiile din afara Uniunii Europene (Rest ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanțelor a împrumutat 375 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația organizată joi
Ministerul Finanţelor a atras, vineri, 374,9 milioane de lei de la bănci, suplimentar la cele două licitaţii de joi, ...
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv ...