Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești – Zimbor

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) a emis autorizațiile de construire pentru lotul 3 din Autostrada de Centură București Sud (A0 Sud) și pentru secțiunea Mihăiești - Zimbor din Autostrada Transilvania (A3), a anunțat joi ministrul de resort Cătălin Drulă.
Ion Dobreanu - J, 01 iul. 2021, 15:05
Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești - Zimbor

„Două dintr-o lovitură. Astăzi am emis autorizații de construire pentru două proiecte care, odată finalizate, vor fi mană cerească pentru zona metropolitană a Bucureștiului și inima Ardealului”, a scris șeful Transporturilor pe pagina sa de Facebook.

În primul rând, a fost emisă autorizație de construire pentru lotul 3 (între DN6 – Bragadiru și A1) din Autostrada de centură a Bucureștiului, semi-inelul sudic.

„Compania elenă care lucrează aici a făcut deja activități de pregătire a terenului (marcarea șantierului, drumuri de acces, arheologie, defrișare, deminare). Voi urmări îndeaproape lucrările și voi face tot ce-mi stă în putere ca proiectul să rămână în grafic. Nu mai accept întârzieri cum s-a întâmplat cu finalizarea peste termenul contractual a proiectului tehnic”, a atras atenția Drulă.
Tronsonul va cuprinde:
– 9 pasaje și 4 poduri,
 un nod rutier la intersecția cu A1,
 o parcare de scurtă durată și un spațiu de servicii – ambele în oglindă.
Conform contractului, lotul 3 (18 km) va fi finalizat în 2023 – an în care, de altfel, Drulă spune că vrea să deschidă circulația pe întreaga secțiune de sud a A0.
A doua autorizație de construire pe care a emis-o este pentru Autostrada Transilvania, tronsonul dintre Mihăiești și Zimbor – primul din județul Sălaj.
Pe cei 13 km ai secțiunii se vor construi:
– un nod rutier la Zimbor,
 11 poduri (2,2 km lungime totală),
 21 de podețe,
 o parcare de scurtă durată (de-o parte și de alta a drumului).
„Acest lot a fost licitat „la pachet” cu unul învecinat, aflat deja în execuție: Nădășelu – Mihăiești, unde am fost în vizită acum două săptămâni. Sunt mulțumit de cum avansează lucrările, iar constructorul român e mobilizat foarte bine în teren. Cu bani din PNRR, între Nădășelu și Poarta Sălajului (42 km, proiecte de 2 miliarde de lei) vrem să terminăm lucrările până în 2023”, a mai scris Drulă.

Lotul 3 din A0 Sud este construit de grecii de la Aktor iar tronsonul Mihăiești – Zimbor din A3 de către grupul UMB.

Te-ar mai putea interesa și
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Prețul petrolului Brent a ajuns la cel mai scăzut nivel de la începerea războiului din Iran
Cotaţia ţiţeiului Brent, referinţa globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informaţii că mai......
Curtea Constituțională respinge obiecția președintelui Dan privind dublarea cotei de vânare a urșilor bruni. Ce spune Tanczos Barna
Curtea Constituțională respinge obiecția președintelui Dan privind dublarea cotei de vânare a urșilor bruni. Ce spune ...
Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a respins obiecția de neconstituționalitate formulată de Președintele ...
Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD
Nouă baterie de dimensiuni mari, la autorizare mâine la ANRE: 254 MWh la Scornicești, Olt. Proiect finanțat de BERD
O instalație de stocare a energiei în baterii de 127MW/254MWh, dezvoltată de polonezii de la R.Power și care a primit ...
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul anticipează că producţia de gaze naturale lichefiate (GNL) va reveni la normal în câteva săptămâni, a declarat ...