Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești – Zimbor

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) a emis autorizațiile de construire pentru lotul 3 din Autostrada de Centură București Sud (A0 Sud) și pentru secțiunea Mihăiești - Zimbor din Autostrada Transilvania (A3), a anunțat joi ministrul de resort Cătălin Drulă.
Ion Dobreanu - J, 01 iul. 2021, 15:05
Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești - Zimbor

„Două dintr-o lovitură. Astăzi am emis autorizații de construire pentru două proiecte care, odată finalizate, vor fi mană cerească pentru zona metropolitană a Bucureștiului și inima Ardealului”, a scris șeful Transporturilor pe pagina sa de Facebook.

În primul rând, a fost emisă autorizație de construire pentru lotul 3 (între DN6 – Bragadiru și A1) din Autostrada de centură a Bucureștiului, semi-inelul sudic.

„Compania elenă care lucrează aici a făcut deja activități de pregătire a terenului (marcarea șantierului, drumuri de acces, arheologie, defrișare, deminare). Voi urmări îndeaproape lucrările și voi face tot ce-mi stă în putere ca proiectul să rămână în grafic. Nu mai accept întârzieri cum s-a întâmplat cu finalizarea peste termenul contractual a proiectului tehnic”, a atras atenția Drulă.
Tronsonul va cuprinde:
– 9 pasaje și 4 poduri,
 un nod rutier la intersecția cu A1,
 o parcare de scurtă durată și un spațiu de servicii – ambele în oglindă.
Conform contractului, lotul 3 (18 km) va fi finalizat în 2023 – an în care, de altfel, Drulă spune că vrea să deschidă circulația pe întreaga secțiune de sud a A0.
A doua autorizație de construire pe care a emis-o este pentru Autostrada Transilvania, tronsonul dintre Mihăiești și Zimbor – primul din județul Sălaj.
Pe cei 13 km ai secțiunii se vor construi:
– un nod rutier la Zimbor,
 11 poduri (2,2 km lungime totală),
 21 de podețe,
 o parcare de scurtă durată (de-o parte și de alta a drumului).
„Acest lot a fost licitat „la pachet” cu unul învecinat, aflat deja în execuție: Nădășelu – Mihăiești, unde am fost în vizită acum două săptămâni. Sunt mulțumit de cum avansează lucrările, iar constructorul român e mobilizat foarte bine în teren. Cu bani din PNRR, între Nădășelu și Poarta Sălajului (42 km, proiecte de 2 miliarde de lei) vrem să terminăm lucrările până în 2023”, a mai scris Drulă.

Lotul 3 din A0 Sud este construit de grecii de la Aktor iar tronsonul Mihăiești – Zimbor din A3 de către grupul UMB.

Te-ar mai putea interesa și
Mihai Voicu, Bergenbier: Impredictibilul ne „costă” mai mult decât orice greșeală de business
Mihai Voicu, Bergenbier: Impredictibilul ne „costă” mai mult decât orice greșeală de business
„Dacă lăsăm la o parte șocurile anterioare – pandemia, izbucnirea războiului din Ucraina și, evident, majorările ulterioare de taxe, TVA și a accizei la bere – consider că cea mai mare......
Bolojan a vizitat șantierul centralei pe gaze de la Mintia, realizată 83%: “Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică”
Bolojan a vizitat șantierul centralei pe gaze de la Mintia, realizată 83%: “Vor începe testele de interconectare dintre ...
Prim-ministrul demis Ilie Bolojan, care este și ministrul interimar al Energiei, a vizitat astăzi proiectul centralei pe ...
Alexandru Petrescu (ASF): România are astăzi o oportunitate majoră. Cifrele din ultimul raport de țară trebuie interpretate ca indicatori ai unui spațiu semnificativ de creștere
Alexandru Petrescu (ASF): România are astăzi o oportunitate majoră. Cifrele din ultimul raport de țară trebuie interpretate ...
România are astăzi o oportunitate majoră, aceea de a transforma pieţele de capital, sistemul de pensii private, sectorul ...
INGHA a transmis o atenționare Cod Galben de inundații pentru opt bazine hidrografice și râurile din Dobrogea
INGHA a transmis o atenționare Cod Galben de inundații pentru opt bazine hidrografice și râurile din Dobrogea
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de inundaţii, ...