După Carlyle, și gigantul american Chevron a intrat în cursa pentru preluarea activelor internaționale ale companiei rusești Lukoil – surse Reuters

Gigantul petrolier american Chevron posibilitatea de a prelua activele globale aparținând companiei petroliere ruse Lukoil, care a intrat de cârnd pe lista de sancțiuni SUA, au declarat luni pentru Reuters cinci surse familiarizate cu situația.
Cristian Negrei - lun, 17 nov. 2025, 20:40
După Carlyle, și gigantul american Chevron a intrat în cursa pentru preluarea activelor internaționale ale companiei rusești Lukoil - surse Reuters

Trezoreria SUA a dat săptămâna trecută permisiunea potențialilor cumpărători să discute cu Lukoil despre vânzarea activelor sale străine. Chevron s-ar alătura companiei Carlyle și altor firme în cursa pentru portofoliul Lukoil, în valoare de cel puțin 20 de miliarde de dolari.

Statele Unite au impus luna trecută sancțiuni asupra celor mai mari două companii petroliere din Rusia, Lukoil și Rosneft, ca parte a eforturilor administrației președintelui Donald Trump de a forța Moscova să înceapă discuții de pace cu Ucraina.

Chevron explorează opțiuni de cumpărare a activelor Lukoil acolo unde companiile se suprapun, mai degrabă decât întregul portofoliu, au declarat cele cinci surse. Acestea au cerut să nu fie numite, deoarece nu au voie să vorbească cu presa. Interesul Chevron nu a fost raportat anterior.

Chevron a declarat că respectă legile și reglementările aplicabile afacerii sale și nu comentează pe teme comerciale. Lukoil extrage aproximativ 2% din producția globală de petrol în Rusia și în străinătate și a declarat că e în căutare de cumpărători pentru activele sale internaționale, care produc 0,5% din petrolul global și sunt estimate la o valoare de aproximativ 22 de miliarde de dolari, pe baza declarațiilor din 2024.

Gigantul american de capital privat Carlyle explorează opțiuni de cumpărare a activelor externe ale Lukoil, au declarat surse pentru Reuters săptămâna trecută. Lukoil deține participații la trei rafinării în Europa (în România, Bulgaria și Țările de Jos), participații la câmpuri petroliere din Kazahstan, Uzbekistan, Irak, Mexic, Ghana, Egipt și Nigeria și sute de stații de alimentare cu amănuntul în întreaga lume, inclusiv în Statele Unite.

Lukoil deține 13,5% în câmpul Karachaganak și 5% în câmpul Tengiz din Kazahstan, printre acționarii cărora se numără și Chevron, Exxon Mobil, Eni și Shell.

Câmpurile sunt principala sursă de țiței pentru conducta CPC, care transportă peste 1,6 milioane de barili de țiței pe zi, sau 1,5% din cererea globală de petrol, către piețele globale prin Rusia.

Lukoil deține, de asemenea, o participație la licența offshore nigeriană OML-140, pe care Chevron o exploatează. Lukoil operează, de asemenea, proiectul West Qurna 2 din Irak, unde Exxon a fost mult timp operatorul proiectului vecin West Qurna 1 înainte de a se retrage anul trecut.

Te-ar mai putea interesa și
Modelul Electrica – Listarea companiei rămâne un exemplu pentru cum bursa poate ajuta economia reală, spune şeful ASF
Modelul Electrica – Listarea companiei rămâne un exemplu pentru cum bursa poate ajuta economia reală, spune şeful ...
Listarea companiei Electrica rămâne un exemplu despre ce poate însemna o piaţă de capital funcţională pentru economia reală şi când statul, piaţa şi reglementatorii lucrează în aceeaşi......
Rusia anunţă că a doborât peste 500 de drone ucrainene în timpul nopţii
Rusia anunţă că a doborât peste 500 de drone ucrainene în timpul nopţii
Apărarea antiaeriană rusească a doborât 519 drone ucrainene în noaptea de duminică spre luni deasupra a aproximativ ...
Vouchere de vacanţă 2026 – Decontările au scăzut puternic în primele cinci luni ale anului. Minus 61,5% faţă de aceeaşi perioadă din 2025 (ANAT/BIBI Touroperator)
Vouchere de vacanţă 2026 – Decontările au scăzut puternic în primele cinci luni ale anului. Minus 61,5% faţă ...
Decontările voucherelor de vacanţă au scăzut cu 61,5% în primele cinci luni ale anului faţă de aceeaşi perioadă ...
Exporturile de cereale ale Ucrainei au scăzut cu 8,4% în anul agricol 2025/2026
Exporturile de cereale ale Ucrainei au scăzut cu 8,4% în anul agricol 2025/2026
Exporturile de cereale ale Ucrainei au scăzut cu 8,4%, până la 37,2 milioane de tone, în anul agricol iulie 2025/ iunie ...