E.On estimează o scădere a profitului de 33% în 2014

E.ON, cea mai mare companie de utilităţi din Germania, se aşteaptă la o scădere a profitului cu 33% anul acesta, în urma vânzării activelor şi a câştigurilor mai reduse din Rusia şi de la divizia de materii prime, transmite Bloomberg.
Economica.net - mie, 12 mart. 2014, 10:43
E.On estimează o scădere a profitului de 33% în 2014

Profitul net ajustat va scădea între 1,5 miliarde de euro (2,1 de miliarde de dolari) şi 1,9 miliarde de euro, de la un câştig de 2,24 miliarde de euro înregistrat în 2013, a anunţat miercuri compania germană.

Conform datelor publicate în ianuarie de Federaţia germană a industriilor, apei şi energiei (BDEW), energiile regenerabile au înregistrat un record în 2013, fiind responsabile pentru 23,4% din producţia de energie şi 24,7% din consumul de electricitate în Germania. Potrivit obiectivelor fixate de Guvernul de la Berlin energiile regenerabile ar urma să acopere 50% din consumul energetic în anul 2030 şi 80% în anul 2050. De asemenea, partea ocupată de energia nucleară în producţia de energie a rămas practic stabilă ajungând de la 15,8% în 2012 la 15,4% în 2013. Intenţia Germaniei este să închidă toate centralele nucleare până în 2022.

‘Ramificaţiile deciziilor politice din Germania şi preţurile insuficiente de pe piaţă pentru energia convenţională continuă să aibă un impact negativ asupra portofoliului nostru de generare a energiei, care a fost mult timp centrul afacerilor noastre’, a declarat directorul general al E.On, Johannes Teyssen.

Câştigurile companiei germane din 2013, de 2,24 miliarde de euro, sunt cu 46% mai scăzute decât în 2012 dar în linie cu estimările analiştilor, de 2,26 miliarde de euro. Compania va propune dividende de 0,60 euro pe acţiune pentru 2013, faţă de 1,10 euro pe titlu în 2012.

Vânzările E.On s-au ridicat anul trecut la 122,5 miliarde de euro.

Compania germană, prezentă şi în România, a vândut active în valoare de aproximativ 17 miliarde de euro (22 de miliarde de dolari) pentru a-şi reduce datoria de 36 de miliarde de euro. În ianuarie, compania a anunţat că va extinde programul de vânzare a activelor cu aproximativ trei miliarde de euro, la un total de 20 de miliarde de euro. E.ON vrea să-şi vândă participaţia deţinută la compania de îmbogăţire a uraniului Urenco şi participaţii deţinute în companii locale de utilităţi.

Te-ar mai putea interesa și
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că ţara sa doreşte să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golful Persic, afectate de......
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei ...
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...