„Nu cred că se pune problemă sub nicio formă. Măsurile din domeniul fondurilor europene, procesul de consolidare fiscal-bugetară, respectarea angajamentelor pe care le avem faţă de Comisia Europeană trebuie să asigure un echilibru macroeconomic al României, pentru că, atunci când Fondul Monetar vine într-o ţară, oricare ar fi ea, să ştiţi că sunt reforme mult mai usturătoare decât cele pe care le avem în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, Aşa încât spun încă o dată răspicat că aceste angajamente pe care le avem trebuie să le ducem la bun sfârşit”, a spus ministrul la briefingul de la finalul şedinţei de Guvern, scrie Agerpres.
El a subliniat că buffer-ul de la Ministerul Finanţelor asigură în continuare plata pensiilor şi a salariilor şi că trebuie să intrăm în normalitate în privinţa absorbţiei fondurilor europene.
„Nu se pune problema unui astfel de împrumut. Bufferul, cel de la Ministerul Finanţelor, asigură, după cum spunea şi domnul ministru Tanczos (ministrul Finanţelor, Tanczos Barna n.r.), în continuare plata salariilor şi a pensiilor. În privinţa fondurilor, trebuie să intrăm în normalitate în privinţa absorbţiei. La sfârşitul lunii aprilie am depus 1,8 miliarde euro pe politica de coeziune, care aşteptăm să fie încasaţi cel târziu în luna iunie, plus 1,3 miliarde euro pe care îi aşteptăm la sfârşitul lunii mai. Deci, uşor-uşor, componenta aceasta de reacţie emoţională a pieţelor şi investitorilor sperăm să treacă, câtă vreme nu producem turbulenţe în drumul pro-european al României”, a adăugat Boloş.
Acesta a reiterat că acord cu FMI ar presupune reforme mult mai dure decât cele din PNRR şi, de aceea, trebuie respectate angajamentele şi să facem ce scrie în Planul fiscal.
„Ferească Dumnezeu să ajungem în acea situaţie. Nu, nu se pune problema unui astfel de acord, în condiţiile în care, am menţionat mai înainte, un astfel de accord ar însemna reforme mult mai dure decât cele pe care le avem în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Opinia mea este să ne respectăm angajamentele şi să facem ce scrie în Planul fiscal, aşa cum domnul prim-ministru interimar a subliniat, să ne respectăm angajamentele faţă de autorităţile Comisiei Europene şi să excludem aceste scenarii apocaliptice, care ştiţi cum e, pentru presă sunt un deliciu, dar investitorii şi pieţele financiare le percep ca şi semnale cu grave prejudicii pentru ţara noastră. Nu vrem să ajungem acolo. Este vorba despre România, despre continuarea drumului pro-european, despre continuarea investiţiilor şi trebuie să arătăm că suntem autorităţi serioase. Toată lumea a înţeles, şi în perioada în care am avut un an electoral greu şi acum ne-a înţeles Comisia Europeană. Ce să facă şi Comisia Europeană mai mult decât a ne sprijini şi a ne înţelege, pentru că astfel de reforme, amintiţi-vă, reforma fiscală, reforma pensiilor generale, reforma salarizării unice, reforma pensiilor speciale, toate acestea sunt reforme de consistenţă şi profunzime pentru România, care nu se fac nici cu mănuşi de catifea, nici stând pe fotolii în cabinetele ministeriale şi spunând de mâine avem o reformă. Nu, sunt reforme grele, care necesită discuţii şi decizii complexe, pentru că afectăm atât viaţa unui om, cât şi mediul antreprenorial”, a punctat Marcel Boloş.