Euro sare de 4,45 lei pe interbancar

Cursul a depăşit 4,45 lei/euro la începutul sesiunii interbancare de miercuri, moment în care banca centrală a intervenit indirect în piaţă pentru a limita deprecierea monedei naţionale, potrivit dealerilor, în condiţiile în care sentimentul negativ internaţional a pus presiune şi pe piaţa locală.
Economica.net - mie, 16 mai 2012, 07:44
Euro sare de 4,45 lei pe interbancar

Primele schimburi ale zilei s-au realizat la 4,4450 – 4,4475 lei/euro, peste nivelul de marţi seară, când euro era schimbat pentru 4,4405 – 4,4425 lei.

Ulterior, cotaţiile au continuat să urce, iar maximul a fost de 4,4520 lei/euro, moment în care BNR a intervenit indirect prin vânzare de euro, potrivit dealerilor, şi a întors rata de schimb aproape de 4,45 lei/euro.

În jurul orei 10:20, operaţiunile se realizau la 4,4490 – 4,4500 lei/euro.

Valutele din regiune afişau pierderi mult mai accentuate, de până la 1%, pe fondul temerilor privind criza din zona euro.

Dobânzile practicate de băncile comerciale au crescut semnificativ pentru plasamentele cu scadenţă la o zi, la 4,75 – 5,25%, de la 4,34 – 4,84% marţi dimineaţă, ca urmare a intervenţiilor valutare recente realizate de BNR şi la aşteptări pentru noi asemenea episoade.

Cursul de referinţă anunţat de Banca Naţională a României (BNR) a atins marţi al treilea maxim istoric consecutiv, de 4,4411 lei/euro, în urcare cu 0,38 bani faţă de luni.

Astfel, leul a scăzut cu 2,8% în raport cu euro faţă de finele anului trecut, când BNR a publicat un nivel de 4,3197 lei/euro.

Referinţa pentru dolar a urcat marţi cu 0,97 bani, la 3,4576 lei/dolar, ajungând la un nou nivel maxim începând cu 1 iulie 2010. La data menţionată, referinţa s-a situat la 3,5420 lei/dolar.

Pentru francul elveţian, cotaţia a crescut la 3,6971 lei/franc, nivel care reprezintă un nou maxim începând cu 5 septembrie 2011. La începutul lunii septembrie, francul a fost cotat la 3,8133 lei.

Te-ar mai putea interesa și
ROCA Industry anunță pentru 2025 o cifră de afaceri de 629,6 milioane de lei, în creștere cu 5,1%, dar trece pe pierdere
ROCA Industry anunță pentru 2025 o cifră de afaceri de 629,6 milioane de lei, în creștere cu 5,1%, dar trece pe pierdere
Holdingul specializat îm materiale de construcții ROCA Industry raportează o cifră de afaceri la nivel consolidat de 629,6 milioane de lei, conform raportului anual preliminar pentru 2025, cu o......
Update: Trump anunță operațiuni militare majore în Iran. Iranul își închide spațiul aerian. A început războiul. Israelul a atacat Iranul, posibilă coordonare cu SUA
Update: Trump anunță operațiuni militare majore în Iran. Iranul își închide spațiul aerian. A început războiul. ...
Update 2: Preşedintele american Donald Trump a afirmat sâmbătă că armata americană a început "operaţiuni de luptă ...
Nouă scumpire a carburanților. Cât costă benzina și motorina azi, 28 februarie
Nouă scumpire a carburanților. Cât costă benzina și motorina azi, 28 februarie
Prețurile carburanților au crescut din nou azi, ceea ce face ca luna februarie să se încheie cu 7 scumpiri consecutive. ...
Marca Volkswagen a livrat clienților două milioane de vehicule complet electrice
Marca Volkswagen a livrat clienților două milioane de vehicule complet electrice
Volkswagen și-a început călătoria în domeniul electromobilității în 2013 și, după 13 ani, a reușit să livreze ...