Fabrica de celuloză şi hârtie din Drobeta Turnu Severin se pregăteşte să intre în exploatare

Lucrările de retehnologizare a fabricii de hârtie din Drobeta Turnu Severin se apropie de sfârşit, ceea ce va permite reluarea producţiei de hârtie şi de carton ondulat sistată în anul 2008, când societatea Celrom a intrat în faliment.
Economica.net - mar, 15 apr. 2014, 14:27
Fabrica de celuloză şi hârtie din Drobeta Turnu Severin se pregăteşte să intre în exploatare

Liderul de sindicat Gheorghe Talianu a declarat marţi, pentru AGERPRES, că la această dată societatea are angajaţi un număr de 210 salariaţi care desfăşoară activităţi de montaj şi revizie la instalaţiile achiziţionate, valoarea investiţiei ridicându-se la aproximativ zece milioane de euro.

‘S-a renunţat la vechile instalaţii şi s-au procurat altele mai performante din ţară, Olanda şi Elveţia. Sperăm ca la începutul semestrului II al acestui an fabrica să intre în exploatare. Avem prevăzut să fabricăm aici, anual, în jur de 90.000 tone de hârtie’, a afirmat Talianu.

Reprezentantul sindicaliştilor celulozari a mai arătat că Celrom a fost cumpărat în anul 2012 de omul de afaceri local Constantin Izvoranu cu suma de 10,2 milioane de euro, după ce societatea şi-a încetat activitatea din cauza datoriilor la furnizorii de materii prime şi utilităţi de aproximativ 20 de milioane de euro.

 

Te-ar mai putea interesa și
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță duminică Administrația Porturilor Dunării Maritime (APDM)....
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...