Fabrică de muniții de un miliard de euro lângă România. Nemții de la Rheinmetall au semnat un acord cu bulgarii

28 10. 2025
rheinmetall2
Foto: Compania via Linkedin

Proiectul va fi o asociere între Rheinmetall şi VMZ (cea mai mare companie de stat bulgară producătoare de armamente), în care partea germană va deţine o participaţie de 51%, iar cea bulgară 49%.

Gigantul german este prezent și în România.  Compania a cumpărat anul trecut pachetul majoritar din Automecanica Mediaș și a anunțat extinderea pe plan local cu producția de blindate. În plus, urmează să construiască o fabrică de pulberi de 500 de milioane de euro la Victoria.

CITEȘTE ȘI Gigantul german Rheinmetall își construiește o rețea extinsă de producție în România. Se vor fabrica vehicule blindate Lynx și muniții

Bulgaria îşi va finanţa participarea printr-un împrumut prin mecanismul SAFE al UE pentru stimularea investiţiilor în industria de apărare.

Contractul a fost semnat de CEO al Rheinmetall, Armin Papperger, şi de directorul VMZ, Ivan Gheţov, în cadrul unei ceremonii desfăşurate la sediul guvernului din Sofia.

‘Odată cu semnarea acestui contract, marcăm începutul unui parteneriat strategic între statul bulgar şi concernul tehnologic german, care va schimba viitorul industriei de apărare bulgare’, a declarat prim-ministrul Rosen Jeliazkov după ceremonie.

Papperger a spus că uzina va fi construită în termen de 14 luni şi că Bulgaria va contribui în mod semnificativ la nevoile de muniţii ale Europei şi NATO.

‘Viteza Bulgariei este fără precedent. Prin a doua noastră întâlnire, creăm una din cele mai bune fabrici din Europa’, a afirmat şeful Rheinmetall.

El s-a referit la o întrevedere în august, la Berlin, între Rheinmetall şi Boko Borisov, liderul partidului GERB, la guvernare în Bulgaria, întrevedere la care s-a căzut de acord asupra proiectului.

Fabrica va fi ridicată la Sopot, în centrul Bulgariei, la circa 200 km est de Sofia, şi potrivit lui Papperger, va avea o capacitate de producţie de 100.000 de proiectile pe an.

‘Europa şi NATO au nevoie de milioane de astfel de proiectile’, a spus el.

Potrivit guvernului de la Sofia, proiectul urmează să creeze în jur de 1.000 de locuri de muncă şi să restabilească un element cheie al capacităţii de apărare a ţării.

Producţia va include pulberi, obuze de artilerie de 155 mm şi cele mai noi sisteme modulare de încărcătoare.

Rheinmetall investeşte în câteva ţări europene pentru a-şi extinde capacităţile de producţie şi are alianţe cu alte companii din domeinu, precum Leonardo (Italia) şi grupul american Lockheed Martin, adaugă Reuters.