Global Vision a cumpărat un proiect de birouri cu două turnuri și o suprafață brută de 10.000 de mp, în zona Charles de Gaulle din București. Clădirile au fost construite între 2001 și 2004 și vor intra în renovare. Compania nu a făcut publică valoarea tranzacției, dar spune că investiția în proiect este de câteva zeci de milioane de euro.
„Această achiziție ilustrează abordarea strategică a Global Vision în materie de investiții, similară proiectelor noastre anterioare, Brătianu Business Center și Corner Office Building, care vizează reintegrarea unor active situate în locații strategice în peisajul comercial al orașului”, spune Sorin Preda, fondator și CEO Global Vision.
Tranzacția se adaugă unui pipeline de investiții pentru 2026, care depășește deja 150 de milioane de euro și include active din segmentele office, retail, industrial și centre de date. În același timp, portofoliul companiei își continuă evoluția către o valoare cumulată de peste 1 miliard de euro.