Fostul şef al OPSPI va fi înlocuit în CA al Rompetrol Rafinare de actualul preşedinte al Oficiului
Propunerea de înlocuire a lui Vulpescu va fi discutată în AGA companiei, programată pentru 18 iunie, se arată într-un comunicat al Rompetrol Rafinare transmis marţi Bursei de Valori Bucureşti.
Dumitraşcu va avea mandat până în 30 aprilie 2014. El a fost numit la conducerea OPSPI la sfârşitul anului trecut.
Vulpescu a preluat poziţia de membru în CA al Rompetrol Rafinare, unde statul deţine un pachet semnificativ de acţiuni, în octombrie 2012.
Compania Rompetrol Rafinare, din grupul Rompetrol, a încheiat primul trimestru cu o cifră de afaceri brută consolidată de 884,3 milioane de dolari, în scădere cu 19% faţă de nivelul raportat pentru intervalul similar din 2012, şi a înregistrat pierderi mai mici de 2,4 ori, de 25,1 milioane de dolari.
Grupul Rompetrol este controlat de compania petrolieră kazahă de stat KazMunaiGaz, iar stat