Franța îl declară indezirabil pe ministrul israelian Ben Gvir, pentru umilirea și brutalizarea activiștilor din Flotila pentru Gaza

Ministrul israelian al Securităţii Naţionale, Itamar Ben Gvir, a primit interdicţie de intrare în Franţa, în urma tratamentului batjocoritor pe care l-a aplicat activiştilor Flotilei pentru Gaza, a anunţat sâmbătă ministrul francez de Externe Jean-Noël Barrot, potrivit AFP, transmite Agerpres.
AGERPRES - S, 23 mai 2026, 16:53
Franța îl declară indezirabil pe ministrul israelian Ben Gvir, pentru umilirea și brutalizarea activiștilor din Flotila pentru Gaza

„Începând de astăzi, Itamar Ben-Gvir are interdicţie de intrare pe teritoriul francez”, a afirmat şeful diplomaţiei franceze, într-o postare pe reţeaua de socializare X, în care a criticat „acţiunile incalificabile faţă de cetăţenii francezi şi europeni pasageri ai Flotilei” pentru Gaza.

Marina militară israeliană a interceptat la începutul săptămânii în apele internaţionale circa 50 de ambarcaţiuni cu ajutorul cărora aproximativ 430 de activişti din zeci de ţări încercau să aducă ajutoare umanitare în Fâşia Gaza şi să spargă astfel blocada impusă de Israel asupra enclavei palestiniene.

Debarcaţi în Israel şi plasaţi acolo în detenţie, activiştii au avut parte de o primire umilitoare din partea ministrului Itamar Ben Gvir. Acesta din urmă a publicat un videoclip filmat în portul Ashdod, imagini în care membrii flotilei sunt văzuţi îngenuncheaţi cu faţa în jos, încătuşaţi cu mâinile la spate şi înghesuiţi într-un spaţiu strâmt.

„Bun venit în Israel!”, spune în videoclip respectivul ministru, zâmbind în timp ce flutură un drapel israelian, iar dintr-un difuzor se aude imnul Israelului, imagini care au provocat un val de indignare internaţională şi apeluri din partea unor ţări europene pentru impunerea de sancţiuni contra ministrului Ben Gvir.

Cei circa 430 de activişti, toţi străini, cu excepţia unei femei israeliene, au fost expulzaţi din Israel joi, majoritatea plecând către Turcia, unde a fost investigată starea lor. Organizatorii flotilei au reclamat că există răniţi printre membrii săi şi au acuzat Israelul de abuzuri grave, precum împuşcături cu gloanţe de cauciuc trase de la mică distanţă şi agresiuni sexuale, inclusiv violuri, fapte negate de Israel.

Totuşi, Ministerul de Externe german a confirmat că mai mulţi dintre activiştii germani reţinuţi de Israel şi expulzaţi în Turcia sunt răniţi.

Tot sâmbătă, au sosit la Atena 19 activişti greci membri ai flotilei, care au susţinut că au fost torturaţi în detenţie în Israel.

Te-ar mai putea interesa și
Gardienii Revoluției Iraniene au permis ca 25 de nave să tranziteze Strâmtarea Ormuz în ultimele 24 de ore
Gardienii Revoluției Iraniene au permis ca 25 de nave să tranziteze Strâmtarea Ormuz în ultimele 24 de ore
Corpul Gardienilor Revoluţiei din Iran a anunţat sâmbătă că 25 de petroliere şi nave comerciale au traversat Strâmtoarea Ormuz în ultimele 24 de ore sub protecţia lor, ceea ce ridică la......
China a desfășurat peste 100 de nave în apele sale regionale, anunță şeful Consiliului de Securitate Naţională al Taiwanului
China a desfășurat peste 100 de nave în apele sale regionale, anunță şeful Consiliului de Securitate Naţională al ...
China a desfăşurat peste 100 de nave, în special nave ale marinei şi Gărzii de coastă, în apele regionale care se ...
FMI îndeamnă statele UE să facă împrumuturi comune și să reformeze sistemele de pensii, inclusiv să crească vârsta de pensionare, pentru a putea face față cheltuielilor
FMI îndeamnă statele UE să facă împrumuturi comune și să reformeze sistemele de pensii, inclusiv să crească vârsta ...
Ţările Uniunii Europene vor face faţă unor cheltuieli mari cu apărarea, energia şi pensiile în următorii 15 ani, ...
Cum îți recuperezi pierderile când administrația nu mai dă autorizații de construcții – Avocați
Cum îți recuperezi pierderile când administrația nu mai dă autorizații de construcții – Avocați
Recesiunea din România are efect inclusiv asupra pieței imobiliare. Declinul economic a determinat, în mare parte, amânarea ...