Cât de bogați sunt frații Reuben care vor transforma fabrica Solventul din Timișoara în apartamente: miliardari cu heliport în Londra și hectare de teren în Bahamas

27 01. 2026
Reuben Brothers

Cunoscuți pentru investițiile în imobiliare, cu un portofoliu de proprietăți de lux în Marea Britanie, dar și în SUA, frații David și Simon Reuben vor să investească în construcția de apartamente și la Timișoara. 

Cine sunt frații Reuben

David (87 ani, foto stranga) și Simon (84 ani, foto centru) Reuben s-au născut în Mumbai, India și provin dintr-o familie de evrei care au emigrat din Bagdad. Cei doi au emigrat cu familia în Marea Britanie în anii ’50, iar la începutul anilor ’90 se aventurau în afaceri cu metal în Rusia. Fraţii au investit în piaţa metalelor şi au cumpărat o mare parte din industria de aluminiu din ţară prin compania lor Trans-World Metals.

Compania lor încheia acorduri cu diverse fabrici cărora le furnizau materie primă în schimbul aluminiului finisat, pe care îl revindeau pentru profit. În 1995, Trans-World Metals depăşea pragul de opt miliarde de dolari în vânzări, iar la un moment dat, controla 5% din producţia de aluminiu din lume.

În 2000 şi-au vândut afacerea miliardarului Roman Abramovich pentru 300 de milioane de lire sterline. După exitul din Rusia, cei doi fraţi au folosit banii pentru a investi în sectoare mai stabile şi s-au orientat spre piaţa imobiliară.

Cât de bogați sunt frații Reuben

David și Simon Reuben, împreună cu familia, ocupă poziția a doua în clasamentul celor mai bogate familii din Marea Britanie în 2025, potrivit listei publicației Sunday Times.

Familia Reuben are o avere estimată la peste 31 de miliarde de euro.  

Investițiile imobiliare au fost derulate prin firma Reuben Brothers, unde Jamie Reuben (38 ani), fiul lui David Reuben, este director.

Cu sediul în Londra, acesta gestionează activ un portofoliu care cuprinde industria ospitalității, comerțul cu amănuntul și tehnologia, concentrându-se pe hoteluri de lux și proiecte precum Burlington Arcade.

Portofoliul imobiliar al companiei inlcude spații comerciale în New York, pe unele dintre cele mai scumpe artere comerciale din lume: pe 5th Avenue, Madison Avenue, dar și în Los Angeles și Florida.

Pe lista de proprietăți mai figurează și hotelul Paris din San Remo, Italia.

În Marea Britanie, în special în Londra, dețin mai multe propreități comerciale în Mayfair, dar și monumentul istoric Admiralty Arch, o poartă ceremonială ce leagă Trafalgar Square de The Mall. Aici urmează să se deschidă anul acesta unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Londra. 

Compania mai deține și aproximativ 287 de hectare de teren pentru construcții pe insula Little Ragged (Insula St. Andrew) din Bahamas, dar și 250 de hectare de teren în Canto Redondo, San Martin de Valdeiglesias, la 75 de kilometri de Madrid. Terenul de aici are o deschidere la lac de 2,5 km și o aprobare parțială pentru un hotel și 650 de locuințe.

De asemenea, RB mai deține 117,5 ha de teren în Puglia, Italia, 180 de hectare în Ibiza și 1.400 de ha în Mallorca.

În 2021, Reuben Brothers deveneau co-proprietari ai clubului de fotbal Newcastle, ca parte dintr-un consorțiu alături de Fondul Public de Investiții al Arabiei Saudite (PIF) și PCP Capital Partners, într-o tranzacție de 305 milioane de lire sterline.

În 2024 a urmat o reorganizare, astfel că deținea Reuben Brothers este de 15%.

În plus, ei dețin și singurul heliport din Londra autorizat CAA, și care funcționează continuu din 1959.

Ce investiții au în România

RB Romania face parte dintr-un grup de societăți deținute de Reuben Brothers Group, care are în proprietate la nivel global unul dintre cele mai semnificative portofolii imobiliare private în Marea Britanie, SUA și în restul lumii.

În România, Reuben Brothers deține, printre altele, peste 100 de hectare de pământ în curs de planificare pentru dezvoltare în principal în București și în Timișoara, deține și operează spații comerciale și de servicii în București, precum și diverse proprietăți istorice în centrul Bucureștiului.

Solventul, de la ruină, la apartamente

Reuben Brothers a semnat un parteneriat cu Nhood pentru pentru transformarea fostei platforme industriale Solventul din Timișoara, un sit emblematic cu o istorie care începe în 1869, potrivit unui comunicat de presă remis Economica.net în toamna anului trecut.

Nhood va sprijini prin servicii de real estate dezvoltarea fostei platforme industriale, cu o suprafață de aproximativ 45 de hectare. Noul proiect va avea o zonă rezidențială, completată de spații de retail, birouri, servicii și facilități publice integrate.

Solventul Timișoara, înființată în 1869, a fost o companie producătoare de spirt și solvenți, care în perioada comunistă avea peste 3.000 de angajați.

„Ne dedicăm pe deplin reușitei acestui demers și avem încredere că vom găsi în Primăria Municipiului Timișoara, în Consiliul Județean Timiș și în celelalte autorități implicate parteneri publici de încredere, preocupați, înainte de toate, de dezvoltarea armonioasă a zonei de vest a orașului, alături de restul Timișoarei”, a declarat Carmen-Adriana Oțelea (Korșinszki), Chief Executive Officer, Reuben Brothers.

Sursa foto: Cyrus Mower Photography