George Simion: Klaus Iohannis este istorie. Săptămâna viitoare vom depune o moţiune de cenzură

Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat că parlamentarii acestui partid vor depune săptămâna viitoare o moţiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, relatează Agerpres.
AGERPRES - lun, 10 feb. 2025, 21:51
George Simion: Klaus Iohannis este istorie. Săptămâna viitoare vom depune o moţiune de cenzură

„Depunem săptămâna viitoare o moţiune de cenzură şi aşteptăm aceeaşi reacţie decentă din partea premierului Marcel Ciolacu – să plece”, a afirmat, luni seară, preşedintele AUR, George Simion, la Parlament.

El a precizat că moţiunea de cenzură va fi semnată de parlamentarii AUR împreună cu senatorii şi deputaţii „de bun simţ din Opoziţie” care doresc să li se alăture.

„Am reuşit, noi, ca Opoziţie, să determinăm demisia celui mai arogant, celui mai infatuat preşedinte din istoria României, celui mai slab dintre toţi preşedinţii pe care România i-a avut. Nu este un motiv de bucurie. Am ajuns noi să îndeplinim promisiunile electorale făcute de Iohannis, să dăm sens, să dăm conţinut şi să realizăm acea promisiune din campania de la al doilea mandat al lui Klaus Werner Iohannis – „Pentru o Românie normală”. Într-o Românie normală, Klaus Iohannis trebuia să-şi dea demisia. Nu a vrut să-şi dea demisia de bună voie, coaliţia PSD-PNL-UDMR l-a ţinut în braţe (….) până n-au mai putut să-l ţină. (…) Demersurile noastre de abia încep, sperăm să intrăm într-o normalitate, sperăm să avem o Românie normală, să revenim la cadrul constituţional democratic. (…) Sper că, de astăzi, Klaus Iohannis este istorie, o pagină de istorie neagră, ce-i drept, pentru poporul român”, a susţinut Simion.

Preşedintele AUR a mai precizat că „nu se va da în lături de a ocupa funcţii de demnitate publică”, de care se va achita „cu brio”.

„Viitorul preşedinte Călin Georgescu va decide următoarea majoritate parlamentară. Dacă nu se va găsi un consens pentru o majoritate stabilă, putem ajunge inclusiv la varianta de alegeri anticipate (…). Klaus Iohannis este istorie. Săptămâna viitoare vom depune o moţiune de cenzură”, a adăugat Simion.

Potrivit liderului AUR, „cine nu îşi pune semnătura pe o moţiune de cenzură este, în mod clar, un trădător”.

„Nu avem nevoie de trădători în jurul nostru. Nu avem nevoie de persoane care se autopropun pentru funcţia de preşedinte, vrem revenirea la turul doi, vrem revenirea la cursul constituţional şi democratic”, a transmis Simion.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...