Indicele Ifo al climatului de afaceri s-a menţinut în ianuarie la 87,6 puncte, în timp ce analiştii se aşteptau la o creştere până la 88,2 puncte, .
În timp ce firmele sunt uşor mai optimiste în privinţa actualei situaţii, aşteptările privind următoarele luni s-au deteriorat uşor.
„Economia germană începe noul an cu puţin elan”, a declarat preşedintele Ifo, Clemens Fuest.
Realizat pe baza unui sondaj în rândul a aproximativ 9.000 de firme, indicatorul Ifo arată atât opiniile şefilor de companii faţă de condiţiile economice actuale din Germania, cât şi aşteptările lor pentru următoarele şase luni. Este considerat cel mai important indicator al creşterii economiei în Germania.
Economistul şef al Commerzbank, Jorg Kramer, a precizat că se aştepta la o creştere a indicelui, după două luni de declin consecutiv. „Faptul că acest lucru nu s-a întâmplat este dezamăgitor”. Multe companii sunt dezamăgite de lipsa reformelor.
„Economia se va redresa doar şovăielnic în acest an”, a adăugat el.
După recesiunea din 2023 şi 2024, PIB-ul celei mai mari economii europene a înregistrat doar o creştere marginală în 2025, de 0,2%, conform datelor preliminare.
Banca centrală a Germaniei estimează că ritmul lent de creştere va continua în primul trimestru din 2026, în timp ce economiştii se aşteaptă la un avans de 1% pe ansamblul acestui an.