Germania vrea să „construiască o fortăreaţă” pentru infrastructura esenţială împotriva atacurilor

29 01. 2026
berlin brandenburger 43554

Partidele din coaliţia de la Berlin au discutat despre problema protejării infrastructurii esenţiale, precum şi despre o ”agendă pentru o mai mare suveranitate”, a adăugat şeful executivului german, scrie Agerpres.

Aceste măsuri de protecţie mai bună ”includ, în primul rând, aceea de a nu mai face accesibile atât de uşor pentru public informaţiile despre această infrastructură”, a spus Merz. ”Trebuie să trecem de la o transparenţă către o mai mare capacitate de redresare”, a adăugat şeful executivului german.

Guvernul a prezentat deja un proiect de lege, care acum urmează să fie aprobat de Bundestag, camera inferioară a parlamentului german.

Friedrich Merz a adăugat că recenta pană în livrarea curentului electric la Berlin a arătat că Germania este dependentă de o infrastructură stabilă.

La începutul acestui an, aproximativ 45.000 de locuinţe din sud-vestul Berlinului au rămas fără curent electric şi căldură timp de mai multe zile, în condiţiile scăderii temperaturilor sub zero grade Celsius. Cauza avariei a fost incendierea unor cabluri de înaltă tensiune.

Reconectarea tuturor locuitorilor afectaţi la reţeaua de electricitate a durat mai mult de patru zile. Atacul a provocat o dezbatere despre modalităţile de protejare mai bună a infrastructurii esenţiale şi de asigurare a răspunsului la situaţii de criză.

Autorităţile germane cred că în spatele atacului s-a aflat un grup de militanţi de stânga, dar până în prezent nu a fost arestat niciun suspect.