Gigi Becali şi primarul Robert Negoiţă au primit de la Guvern despăgubiri de 830.000 lei pe terenuri

Gigi Becali şi primarul sectorului 3, Robert Negoiţă, au primit de la Guvern despăgubiri totale de aproape 830.000 lei, alături de alte persoane fizice şi firme, pentru terenuri deţinute în Voluntari şi care vor fi expropriate pentru a lega autostrada Bucureşti-Ploieşti de Capitală.
Economica.net - mar, 25 iun. 2013, 12:05
Gigi Becali şi primarul Robert Negoiţă au primit de la Guvern despăgubiri de 830.000 lei pe terenuri

Becali a primit peste 111.000 lei pentru o suprafaţă cumulată de teren de 1.288 metri pătraţi expropriat, respectiv 86 de lei (19 euro) pe metrul pătrat, iar pentru Robert Negoiţă au fost alocate peste 718.600 lei pentru 8.332 metri pătraţi de teren expropriat, reprezentând 86 de lei (19 euro) pe metrul pătrat, conform hotărârii aprobate de Guvern.

Totalul despăgubirilor aprobate de Guvern pentru exproprieri în această fază însumează 47,1 milioane lei (10,5 milioane euro), pentru 60 de terenuri şi imobile care acoperă o suprafaţă de 63.860 de metri pătraţi în Voluntari şi sectorul 2 din Bucureşti. Lucrările sunt necesare pentru a completa segmentul de autostradă care lipseşte, în lungime de 6,5 kilometri.

Cel mai mult va încasa de pe urma exproprierilor firma Galeria Shoping Center, deţinută de grupul GTC Real Estate, cu acţionari israelieni. Dezvoltatorul imobiliar cedează patru loturi de teren intravilan din Şoseaua Petricani, sectorul 2 Bucureşti, care însumează 15.031 de metri pătraţi şi pentru care va fi despăgubit cu 23 milioane lei, respectiv 1.530 lei (340 euro) pe metrul pătrat.

O sumă importantă (13,7 milioane lei) va primi şi compania imobiliară Euroholding Land, cu acţionari spanioli, pentru cei 8.971 metri pătraţi de teren intravilan din Şoseaua Petricani.

Firma Mobexpert va primi 96.451 lei pentru 63 metri pătraţi expropriaţi pe Şoseaua Fabrica de Glucoză, tot în sectorul 2 Bucureşti.

Autostrada A3 Bucureşti-Ploieşti a fost deschisă la jumătatea lunii iulie anul trecut. Primul termen de dare în folosinţă a autostrăzii Bucureşti-Ploieşti a fost anul 2010, finalizarea fiind amânată de mai multe ori.

În luna aprilie anul trecut au început lucrările pentru cei 6,5 kilometri care urmează să completeze autostrada, între şoseaua Petricani şi centura Capitalei.

Te-ar mai putea interesa și
România, singura ţară din UE unde motorina s-a scumpit în luna mai faţă de luna precedentă
România, singura ţară din UE unde motorina s-a scumpit în luna mai faţă de luna precedentă
Preţul combustibililor şi lubrifianţilor pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 20,7% în luna mai 2026 comparativ cu aceeaşi perioadă din 2025, după un avans de 20,8%......
VIDEO Activitate în Portul Brăila. O navă încarcă 4.500 de tone de malț pentru Turcia
VIDEO Activitate în Portul Brăila. O navă încarcă 4.500 de tone de malț pentru Turcia
Nava BALTIC SPIRIT, sub pavilion Barbados, încarcă în dana 25/26 a Portului Brăila o cantitate de 4.500 tone de malț, ...
Cât costă o casă verde, cât economisesc la întreținere cei care locuiesc în ea, în cât timp se pot recupera banii – analiza Ecovillas
Cât costă o casă verde, cât economisesc la întreținere cei care locuiesc în ea, în cât timp se pot recupera banii ...
Pentru o casă eficientă energetic prețurile de achiziție sunt cu 25%-30% mai mari decât pentru una obișnuită. Costurile ...
Plenul comun al Parlamentului se reuneşte luni, de la ora 21:30, pentru votul în cazul Guvernului Veştea
Plenul comun al Parlamentului se reuneşte luni, de la ora 21:30, pentru votul în cazul Guvernului Veştea
Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus ...