Google investeşte un miliard de dolari în sateliţi
:format(jpg):quality(80)/https://www.economica.net/wp-content/uploads/2014/05/geo_eye2_lead_09097700.jpg)
Proiectul Google va începe cu 180 de sateliţi de dimensiuni mici de capacitate ridicată, care vor orbita în jurul Pământului la altitudini mai joase decât cei tradiţionali. Ulterior, reţeaua s-ar putea extinde, conform surselor citate.
Proiectul este condus de fondatorul companiei O3b Networks, de comunicare prin satelit, Greg Wyler. Google a angajat, de asemenea, ingineri şi de la compania specializată în sateliţi Space Systems/Loral.
Proiectul Google prevede lansarea de baloane la mare altitudine, echipate astfel încât să asigure servicii de Internet în bandă largă, în regiuni izolate.
În aprilie, Google a preluat Titan Aerospace, producător de drone care funcţionează cu energie solară.