Grupul de la Visegrad – Miniştrii apărării din Polonia, Ungaria, Cehia şi Slovacia au convenit întărirea cooperării militare

25 06. 2026
Polish,Armed,Forces.,Armed,Forces,Of,The,Republic,Of,Poland.

Ministrul ungar Romulusz Ruszin-Szendi şi omologii săi slovac Robert Kalinak, ceh Jaromir Zuna şi polonez Wladyslaw Kosiniak-Kamysz au convenit că pe viitor vor invita reprezentanţi ai statelor V4 la toate exerciţiile militare ce vor fi organizate pe teritoriul fiecărui stat membru, scrie Agerpres.

De asemenea, la viitorul summit NATO de la Ankara, ei vor pleda împreună pentru dezvoltarea sistemelor logistice nord-sud, inclusiv a sistemelor de aprovizionare cu combustibil, pentru consolidarea flancului estic al NATO.

Cei patru miniştri ai apărării au mai declarat că sunt în acord că o cooperare puternică între statele V4 contribuie la o Europă sigură.

Ministrul slovac Robert Kalinak a spus că statele V4 îndeamnă la încheierea războiului din Ucraina cât mai curând posibil. Totodată, ei consideră necesară pregătirea pentru perioada de după încheierea păcii, a afirmat Kalinak, adăugând că traficul de arme şi crima organizată au explodat după încheierea conflictelor între statele fostei Iugoslavii.

Kalinak s-a declarat convins că statele din V4 vor contribui semnificativ la securitatea NATO şi a UE, dar că este necesară o dezvoltare în comun a industriei de apărare, inclusiv în ce priveşte dronele. În acest scop, se intenţionează organizarea unei zile a industriei de apărare la viitoarea reuniune V4 din Slovacia, a indicat el.

La rândul său, ministrul Zuna a subliniat că guvernul ceh consideră o prioritate cooperarea în V4, în calitate de actor important în cadrul NATO şi al UE, şi că revitalizarea acestei cooperări este esenţială şi din perspectiva apărării şi securităţii.

‘Avem o istorie comună şi interese comune de securitate în întreaga regiune’, a arătat el.

Omologul său polonez Kosiniak-Kamysz şi-a exprimat satisfacţia faţă de revitalizarea cooperării V4, adăugând că este nevoie de o integrare şi mai strânsă
între statele membre decât înainte. Acest lucru este cu atât mai adevărat cu cât cele patru ţări oferă cele mai sigure condiţii de viaţă din Europa pentru cetăţenii lor şi, de asemenea, combat cu succes migraţia ilegală, a spus el, menţionând că Polonia a stopat cu succes afluxul de migranţi ilegali la graniţa cu Belarus.

Cooperarea în cadrul V4 ar putea servi drept exemplu pentru întreaga Europă, a mai afirmat ministrul polonez.