Grupul francez Altice oferă şapte miliarde de euro pentru Portugal Telecom

Grupul francez Altice, firma mamă a operatorului de cablu francez Numericable, a făcut luni operatorului brazilian Oi o ofertă fermă de 7,03 miliarde de euro pentru preluarea companiei Portugal Telecom, transmite AFP.
Economica.net - lun, 03 nov. 2014, 15:33
Grupul francez Altice oferă şapte miliarde de euro pentru Portugal Telecom

Societatea Portugal Telecom a fuzionat în 2013 cu Oi în ideea de a crea un grup de telecomunicaţii centrat pe ţările vorbitoare de limbă portugheză.

Oferta venită de la Altice evaluează Portugal Telecom la şapte miliarde de euro însă operatorul francez nu va prelua activităţile din Africa ale Portugal Telecom şi nici nu va recupera datoriile Rioforte, un împrumut de 897 milioane de euro acordat de Portugal Telecom către holdingul Rioforte, o companie din cadrul grupului bancar Espirito Santo care în prezent este în pragul colapsului.

‘Dacă această ofertă va fi acceptată, preluare va fi finanţată prin emiterea de noi datorii şi sumele existente în trezorerie’, a informat Altice.

Această ofertă vine într-un moment în care are loc un proces de consolidare în industria de telecomunicaţii din Europa, pe măsură ce operatorii tradiţionali se confruntă cu o concurenţă acerbă din partea noilor jucători, reducerea marjelor de profit şi datorii masive. Potrivit presei de Portugal Telecom sunt interesate şi fondul britanic de investiţii Apax Partners precum şi grupurile de telecomunicaţii Telefonica şi Vodafone.

Vânzarea Portugal Telecom ar putea aduce Oi fondurile necesare pentru a putea cumpăra rivalul TIM, al doilea operator de telefonie mobilă din Brazilia şi totodată o filială a Telecom Italia.

Te-ar mai putea interesa și
Israel – Armata anunţă un „val” de lovituri aeriene împotriva Iranului
Israel – Armata anunţă un „val” de lovituri aeriene împotriva Iranului
Armata israeliană a anunţat marţi un "val de lovituri" asupra Iranului după ce preşedintele american Donald Trump a respins o ofertă de armistiţiu din partea ţărilor mediatoare pentru a pune......
Trump spune că „întregul” Iran ar putea fi „distrus” marţi. Hegseth afirmă că vor urma atacuri majore
Trump spune că „întregul” Iran ar putea fi „distrus” marţi. Hegseth afirmă că vor urma atacuri ...
Preşedintele american Donald Trump a declarat luni că "întregul Iran" ar putea fi "distrus" marţi seară, avertizând ...
Motorina s-a ieftinit azi, după ce a scăzut acciza. Prețul a coborât sub 10 lei pe litru
Motorina s-a ieftinit azi, după ce a scăzut acciza. Prețul a coborât sub 10 lei pe litru
Prețul motorinei a scăzut în această dimineață în benzinării, în contextul în care astăzi a intrat în vigoare ...
Consiliul BNR ia marţi, 7 aprilie, o decizie importantă. Dobânzile nu scad până la final. E posibilă o creștere?
Consiliul BNR ia marţi, 7 aprilie, o decizie importantă. Dobânzile nu scad până la final. E posibilă o creștere?
Deși analiștii se așteaptă în unanimitate ca rata dobânzii de referință să rămână neschimbată la ședința din ...