Igor Dodon consideră că datoria Transnistriei faţă de Gazprom trebuie inclusă în ‘datoria totală’ a Republicii Moldova

Preşedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a recunoscut, în timpul vizitei pe care o desfăşoară la Moscova, datoriile Transnistriei pentru gazele naturale ca fiind 'datoria totală a Moldovei' faţă de compania rusă Gazprom, în valoare totală de circa 6,5 miliarde de dolari, scrie miercuri deschide.md.
Economica.net - mie, 18 ian. 2017, 19:33
Igor Dodon consideră că datoria Transnistriei faţă de Gazprom trebuie inclusă în 'datoria totală' a Republicii Moldova

Dodon a mai spus la Moscova că Chişinăul ‘examinează variantele posibile pentru achitarea datoriei faţă de Gazprom’, pe care Moldova din dreapta Nistrului o estimează la circa 500 de milioane de dolari, sumă inclusă în cele 6,5 miliarde.

‘Avem anumite idei cum să ieşim din această situaţie. Datoria din dreapta Nistrului este de circa 500 de milioane de dolari, iar din stânga Nistrului de circa şase miliarde de dolari. Trebuie să înţelegem că toată această datorie – de peste 6,5 miliarde de dolari – este datoria totală a Moldovei’, a indicat Igor Dodon, invocând faptul că concernul Gazprom nu împarte datoria în cea a Transnistriei şi cea a Moldovei.

‘Referitor la datoria de pe malul drept: noi încă în anul 2008 am propus surse pentru acoperirea acestei datorii şi vom reveni la această schemă. Este vorba de o parte din active aflate în gestiunea companiei Moldovagaz, însă acestea nu sunt incluse în capitalul social al acestei companii’, a explicat preşedintele moldovean.

El consideră că în etapa actuală Republica Moldova nu va putea soluţiona problema datoriei din stânga Nistrului, întrucât ea ‘trebuie examinată în contextul reglementării transnistrene’.

Gazprom deţine 50% plus o acţiune ale companiei mixte Moldovagaz. La constituirea companiei, autorităţile publice locale au instalat conducte de gaze cu destinaţie locală, care însă nu au fost incluse în patrimoniul Moldovagaz. Potrivit estimărilor preliminare, valoarea acestora este de 1,5-1,8 miliarde de lei, pe care partea moldovenească propune Gazprom-ului să le includă în capitalul social al Moldovagaz şi cu această sumă să majoreze cota Republicii Moldova în companie, care în prezent constituie circa 34%, sau să achite datoriile sale curente pentru gaze faţă de Gazprom.

Te-ar mai putea interesa și
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Cum se poartă bătălia magazinelor alimentare online. Freshful by eMAG vs Sezamo
Freshful by eMAG și Sezamo, cei doi jucători de pe piața comerțului alimentar online, au trecut anul trecut de jumătate de miliard de lei în vânzări, cumulat, dar ard zeci de milioane de lei......
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Trump i-a spus lui Putin că este gata să contribuie la încheierea conflictului în Ucraina
Preşedintele SUA, Donald Trump, i-a transmis duminică preşedintelui rus Vladimir Putin că "încheierea conflictului în ...
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Adrian Veştea se declară convins că va exista un nou guvern în cel mult o săptămână
Premierul desemnat Adrian Veştea afirmă că guvernul pe care îl va propune va obţine voturile necesare, menţionând ...
VIDEO Autostrada A1 Lugoj – Deva. Tunelul de doi kilometri „prinde viteză”: încă 250 de metri până la prima „luminiță”
VIDEO Autostrada A1 Lugoj – Deva. Tunelul de doi kilometri „prinde viteză”: încă 250 de metri până ...
Lucrările avansează într-un ritm foarte bun, iar stadiul fizic al întregului proiect a depășit deja 65% pe șantierul ...