Ilie Bolojan: Riscăm ca până în a doua jumătate a anului viitor să nu putem consuma banii europeni

România se află în faţa riscului ca, până la jumătatea anului viitor, să nu poată absorbi fondurile europene pe care le are la dispoziţie, a declarat, luni, premierul Ilie Bolojan.
AGERPRES - lun, 07 iul. 2025, 22:01
Ilie Bolojan: Riscăm ca până în a doua jumătate a anului viitor să nu putem consuma banii europeni

„Avem o problemă cu absorbţia de fonduri, pentru că riscăm ca, datorită întârzierilor la proiecte, datorită unei proaste gestionări a proiectelor şi a unei capacităţi administrative scăzute – am făcut licitaţii târziu, au fost foarte multe aspecte birocratice, nu am lansat apelurile de proiecte la timp, nu am am evaluat proiectele în timp scurt, riscăm ca, până în a doua jumătate a anului viitor, să nu ne putem consuma banii europeni şi avem obiectivul să ne consumăm banii din grantul de aproximativ 14 milioane de euro şi să pierdem cât mai puţin din împrumutul pe care îl avem la dispoziţie. Pentru asta trebuie să prioritizăm proiectele, să urgentăm toate lucrările care sunt în curs şi să îndeplinim jaloanele ca să ne putem lua banii”, a afirmat şeful Executivului, la Antena 1, transmite Agerpres.

El a precizat că ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, va participa, marţi, la Bruxelles, la Consiliul Afaceri Economice şi Financiare (ECOFIN).

„Unul din punctele de pe ordinea de zi este o evaluare a României cu privire la modul în care ţara noastră îşi respectă angajamentele fiscale nu pentru că ne-a obligat Comisia Europeană, pentru că asta înseamnă o bună guvernare şi a opri deficitul, a putea accesa fonduri europene, pentru că a nu lua aceste măsuri înseamnă întoarcerea României cu 15 ani în urmă şi un fenomen de tip Grecia, de asemenea, blocarea fondurilor europene şi măsuri mult mai dure pe care ar trebui să luăm în pasul doi”, a arătat premierul.

Ilie Bolojan a subliniat riscul cu care se confruntă ţara noastră.

„Comisia Europeană, dacă agenţiile de rating nu semnalizează că România a început să corecteze aceste deficite, deci să încaseze venituri ceva mai mari, să-şi reducă cheltuielile, să ia măsuri de bună guvernare, atunci este doar o problemă de zile, săptămâni sau maxim o lună – două până am intra în această situaţie în care ţara noastră este considerată una în care nu mai merită să investeşti”, a declarat el.

Potrivit acestuia, măsurile fiscale asumate luni de Guvern tratează probleme structurale şi vor fi urmate de alte două pachete.

„Fiind în ceasul al 11-lea, am luat decizia să ne asumăm astăzi răspunderea pe acest pachet de măsuri fiscale pentru care nu erau multe variabile (…) Sunt lucruri care trebuiau făcute, dar care e nevoie să fie continuate cu al doilea şi al treilea pachet, care să atace şi celelalte probleme, în acest pachet fiind practic tratate doar probleme structurale”, a afirmat premierul.

El a menţionat că acest prim pachet aduce „corecţii pe cifre mari de buget, care nu corectează nedreptăţi, pentru că ele nu aveau un impact bugetar mare, ci doar lucruri de sistem”.

Te-ar mai putea interesa și
O nouă centrală electrică a intrat în operare în România
O nouă centrală electrică a intrat în operare în România
Centrala în cogenerare pe gaze de la Midia, mult așteptată, a primit licența de operare comercială de la ANRE în această săptămână....
ANM: Creșterea şi dezvoltarea culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în majoritatea zonelor de cultură
ANM: Creșterea şi dezvoltarea culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în majoritatea ...
Procesele de creştere şi dezvoltare ale culturilor de rapiţă, orz şi grâu de toamnă se vor desfăşura normal în ...
Musk reacționează furios după ce Comisia Europeană a amendat X cu 120 de milioane de euro. Oligarhul crede că UE ar trebui eradicată și cere sancțiuni din partea SUA
Musk reacționează furios după ce Comisia Europeană a amendat X cu 120 de milioane de euro. Oligarhul crede că UE ar ...
Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacţionat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce ...
Ministrul egiptean de Externe cere desfășurarea cât mai rapidă a unei forțe de menținere a păcii în Fâșia Gaza
Ministrul egiptean de Externe cere desfășurarea cât mai rapidă a unei forțe de menținere a păcii în Fâșia Gaza
Şeful diplomaţiei egiptene Badr Abdelatty s-a pronunţat sâmbătă pentru o desfăşurare rapidă în Fâşia Gaza a unei ...