Ilie Sârbu: La TVR, Băsescu a demonstrat că e un pericol pentru democraţie

Într-un comunicat de presă senatorul PSD consideră că “este inadmisibila jignirea adusa de seful statului  Parlamentului si in mod special Senatului. Prin declaratiile din 27 octombrie a.c., la TVR, preşedintele Traian Băsescu demonstreaza indubitabil ca este un pericol pentru democraţie."
Economica.net - vin, 28 oct. 2011, 12:15

“Preşedintele a adus Parlamentului grave prejudicii de credibilitate şi imagine, prin declaraţiile denigratoare şi presiunile asupra activităţii instituţiei. Afirmatia potrivit careia: “Senatul in ansamblul lui s-a compromis de la presedinte de la senator. Sa refuzi sa adopti legea privind mecansimul de promovare a magistratilor de la ICCJ e descalificant”, il descalifica numai pe Traian Basescu.” afirmă Ilie Sârbu

“Potrivit Articolului 61, alineatul 1 din Constitutie: „Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării.” A submina autoritatea Parlamentului se adauga sirului de incalcari grave ale Legii Fundamentale alaturi de ingerinta nepermisa in problemele executivului  si  ale autoritatii judecatoresti.

A controla direct activitatea legislativă a Parlamentului prin presiuni asupra parlamentarilor în vederea susţinerii măsurilor ce afecteaza grav populatia şi impunerea lor discretionara, fara dialog, prin asumare guvernamentala denota încălcarea principiului separaţiei puterilor în stat.

Atitudinea dictatoriala, prin ignorarea totala a opozitiei, si mai mult insultele si jignirea adusa Senatului Romaniei contribuie la acutizarea tensiunilor dintre stat şi  o societate din ce in ce mai supusa necazurilor.

PSD nu poate tolera aceste depasiri ale responsabilitatii sefului statului si va lua atitudinea ce se impune atat la nivelul propriului partid cat si in cadrul USL.” arată în final comunicatul.

 

Te-ar mai putea interesa și
Premieră. Gardianul statului a intrat în pâine. Primele amenzi și sancțiuni pentru autorități și companii, inclusiv ministere majore sau ROMATSA. Ce impută AMEPIP
Premieră. Gardianul statului a intrat în pâine. Primele amenzi și sancțiuni pentru autorități și companii, inclusiv ...
Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP), adică gardianul statului care trebuie să vegheze asupra respectării criteriilor de guvernanță în......
Leul s-a depreciat, marţi, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
Leul s-a depreciat, marţi, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
Moneda naţională s-a depreciat marţi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) ...
Guvernul vrea să modifice condițiile de angajare a muncitorilor străini
Guvernul vrea să modifice condițiile de angajare a muncitorilor străini
Guvernul a lansat în transparenţă decizională proiectul ordonanţei de urgenţă privind înregistrarea şi obligaţiile ...
Inteligența artificială transformă industria de PR și Marketing din România: oportunități și riscuri
Inteligența artificială transformă industria de PR și Marketing din România: oportunități și riscuri
Industria de PR și Marketing din România traversează o perioadă de schimbare accelerată, impulsionată de adoptarea ...