Importurile au crescut mai mult decât exporturile în primele 2 luni ale anului

Deficitul comercial a crescut în primele două luni cu aproape 60%, la 4,211 miliarde lei (970,2 milioane euro), faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, importurile crescând cu un ritm mult superior celui înregistrat de exporturi, a anunţat luni Institutul Naţional de Statistică (INS).
Economica.net - lun, 09 apr. 2012, 07:10
Importurile au crescut mai mult decât exporturile în primele 2 luni ale anului

În primele două luni din 2011 deficitul comercial a fost de 2,651 miliarde lei.

Exporturile FOB realizate în ianuarie-februarie 2012 au totalizat 30,305 miliarde lei (6,98 miliarde euro), iar importurile CIF au fost de 34,516 miliarde lei (7,95 miliarde euro). Comparativ cu acelaşi interval din 2011, exporturile au crescut cu 2,5% la valori exprimate în lei (0,6% la valori exprimate în euro), iar importurile au crescut cu 7,2% la valori exprimate în lei (5,1% la valori exprimate în euro), se arată într-un comunicat al INS.

Valoarea schimburilor intracomunitare de bunuri a fost de 22,358 miliarde lei (5,143 miliarde euro) la expedieri şi de 25,499 miliarde lei (5,866 miliarde euro) la introduceri, reprezentând 73,8% din total exporturi şi 73,9% din total importuri.

Diferenţele dintre dinamicile calculate pe baza valorilor exprimate în lei şi cele calculate din valori exprimate în euro au fost determinate de variaţia cursului monedei naţionale faţă de euro, în perioada analizată din anul 2012 comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2011.

În perioada analizată, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor au fost deţinute de grupele de produse maşini şi echipamente de transport (41,7% la export şi 34,2% la import) şi alte produse manufacturate (35,2% la export şi respectiv 30% la import).

În luna februarie 2012, conform estimărilor preliminare ale INS, exporturile FOB au însumat 15,261 miliarde lei (3,508 miliarde euro), iar importurile CIF au însumat 17,486 miliarde lei (4,019 miliarde euro).

Comparativ cu februarie 2011, exporturile au crescut cu 1,9% la valori exprimate în lei (au scăzut cu 0,4% la valori exprimate în euro), iar importurile au crescut cu 4,6% la valori exprimate în lei (2,2% la valori exprimate în euro).

Faţă de luna ianuarie 2012, exporturile din februarie au crescut cu 1,4% la valori exprimate în lei (1% la valori exprimate în euro), iar importurile au crescut cu 2,7% la valori exprimate în lei (2,3% la valori exprimate în euro).

Deficitul comercial în luna februarie a fost astfel de 2,225 miliarde lei (511,7 milioane euro), mai mare cu 476,6 milioane lei (100,6 milioane euro) decât cel înregistrat în februarie 2011.

Anul trecut exporturile au totalizat 45,01 miliarde euro, în creştere cu 20,5%, iar importurile au urcat cu 16,7% şi au ajuns la 54,73 miliarde euro, rezultând astfel un deficit de 9,72 miliarde euro, apropiat de cel din 2010.

Te-ar mai putea interesa și
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni pe Piaţa Reglementată, informează BVB printr-un comunicat....
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...
Ministerul Sănătății a plătit aproape 155 de milioane de lei pentru finalizarea lucrărilor la  Centru de Diagnostic şi Tratament al Tuberculozei Zerlendi
Ministerul Sănătății a plătit aproape 155 de milioane de lei pentru finalizarea lucrărilor la Centru de Diagnostic ...
Ministerul Sănătăţii a efectuat luni plata sumei de 154.959.461,65 de lei către constructor, prin intermediul Primăriei ...