Importurile de mobilă ale României au depăşit 250 milioane euro, în opt luni din 2013

România a importat mobilă în valoare de 250,373 milioane euro, în opt luni din 2013, în creştere cu 10,6 la sută, faţă de 2012, când a fost important mobilier în valoare de 226,282 milioane euro, arată datele centralizate de Asociaţia Producătorilor de Mobilă din România (APMR).
Economica.net - J, 02 ian. 2014, 11:08
Importurile de mobilă ale României au depăşit 250 milioane euro, în opt luni din 2013

În total importuri, scaunele reprezintă 104,378 milioane euro, somierele 18,881 milioane euro, iar alte tipuri de mobilier 127,114 milioane euro.

Pe primul loc ca destinaţie de import se află Italia, cu 36,177 milioane euro (42,187 milioane euro în 2012), urmată de Polonia, cu 45,857 milioane euro (31,594 milioane în 2012), Germania, cu 34,434 milioane euro (25,183 milioane în 2012), China, cu 28,809 milioane euro, faţă de 28,052 milioane euro în 2012, şi Ungaria, cu 22,023 milioane euro, faţă de 15,381 milioane euro, în 2012

Te-ar mai putea interesa și
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Putin promite să asigure securitatea Rusiei în faţa intensificării atacurilor ucrainene
Preşedintele rus Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra......
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Polonia avertizează asupra riscului de incursiuni ruseşti pe flancul estic al NATO
Conducerea Poloniei vede un risc tot mai mare de provocări ruseşti de-a lungul flancului estic al NATO, a declarat colonelul ...
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Telefoanele se vor scumpi și în 2027. Când estimează analiștii că se va calma piața
Prețul mediu de vânzare al smartphone-urilor la nivel mondial va crește de la 467 de dolari în 2025 la 565 de dolari ...
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieşirea pe bursă a trei companii
Egiptul a anunţat duminică ieşirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel ...