Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația

Al doilea mare producător din OPEC, Irakul, ia în calcul părăsirea cartelului dacă organizația respinge planul Bagdadului de a-și majora cota de producție de petrol în linie cu alți membri, au declarat surse din guvernul irakian pentru publicația locală Shafaq, citată de OilPrice.
Mihai Nicuţ - J, 25 iun. 2026, 17:12
Irakul, al doilea mare producător de petrol din OPEC, ia în calcul să părăsească organizația

Irakul propune creșterea exporturilor de petrol pentru a compensa pierderile de producție și vânzări suferite de la începutul războiului, conform surselor Shafaq. Guvernul federal estimează, de asemenea, impactul unei eventuale depășiri a cotei de producție din acordurile OPEC, inclusiv o scădere preconizată a prețurilor globale ale petrolului pe fondul unei oferte mai mari pe termen scurt și mediu.

Totuși, „orice decizie de a crește producția sau de a se retrage din OPEC va fi luată, cel mai probabil, după vizita planificată a prim-ministrului Ali al-Zaidi la Washington, la mijlocul lunii viitoare”, au precizat sursele Shafaq.

Irakul a fost cel mai grav afectat de criza din Orientul Mijlociu, deoarece economia sa, puternic dependentă de petrol, se prăbușea pe fondul veniturilor reduse din petrol din cauza blocării Strâmtorii Hormuz.

În ultimele decenii, Irakul a făcut foarte puțin pentru a-și diversifica dependența masivă de petrol. Vânzările de petrol reprezintă în continuare 90% din veniturile bugetului de stat. Deși și alți producători din Orientul Mijlociu depind de vânzările de petrol, niciunul nu este atât de dependent ca Irakul.Din cauza închiderii de facto a Strâmtorii Hormuz, Irakul a fost forțat să își reducă drastic producția de petrol, deoarece exporturile sale din Basra trebuie să tranziteze strâmtoarea Ormuz.

Refacerea producției în Irak s-ar putea transforma într-o dispută cu OPEC dacă Bagdadul va insista să își crească producția de petrol mult peste cota sa actuală.

O ieșire a Irakului ar fi o lovitură și mai mare pentru cartel decât retragerea bruscă a Emiratelor Arabe Unite (EAU) de la începutul acestui an.

EAU s-au aflat în conflict cu producătorii din OPEC și OPEC+ din cauza cotelor de producție, insistând că ar trebui să primească un plafon de producție mai ridicat pe măsură ce își măreste capacitatea. După ani de neînțelegeri, EAU au părăsit OPEC începând cu 1 mai 2026.

Te-ar mai putea interesa și
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Inflația din SUA a ajuns în mai 2026 la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani
Un indicator al inflaţiei urmărit cu atenţie de Rezerva Federală a SUA (Fed) a crescut luna trecută la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani, pe fondul majorării preţului benzinei, un......
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la loturile 3 și 4 au ajuns la 26%, respectiv 48% – CFR SA
Tronsoanele Poieni - Aleșd - Frontieră Ungaria (aproape 100 de kilometri) "prind viteză" în proiectul electrificării ...
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
Doi clienți BT merg la Marele Premiu al Austriei: Formula 1 și noua economie a experiențelor
În ultimii ani, marile branduri au început să își regândească relația cu publicul. Dacă în trecut succesul unei ...
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), în colaborare cu Jandarmeria Română, ...